Nga djalosh i thjeshtë në shpresë për botën, krijuesi i vaksinës së Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ugur Sahin, njeriu i cili ka zgjuar shpresat e të gjithë botës me krijimin e vaksinës anti-Covid, emigroi në moshën 4-vjeçare në Gjermani. Ai tashmë është partneri themelues i kompanisë me bazë në Gjermani ‘BioNTech’.

‘BioNTech’ është një nga 17 kompanitë më të mëdha në mbarë botën e cila po punon për zhvillimin e një vaksine efikase ndaj Covid-19. Drejtori gjeneral i kompanisë bio-teknologjike gjatë një interviste për Wall Street Journal ka thënë se do të jetë i nevojshëm testimi para se vaksina të përdoret.

Sipas Sahin, virusi tashmë është përhapur në masë të gjerë dhe janë infektuar shumë persona dhe sipas tij, kjo është arsyeja se ndoshta do të duhen dhjetë vite që të arrihet imuniteti i tufës.

“Konsideroj se imunitetin mund ta arrijmë nëse mbi 90% e popullatës është imune”, ka shtuar eksperti Sahin.

Sipas tij, arritja e këtij qëllimi është e mundur nëse prodhues të ndryshëm të njëjtën kohë ofrojnë në treg vaksina të ndryshme.

Eksperti Sahin shton se për arritjen e këtij qëllimi, nevojiten shumë prodhues të ndryshëm që do të ofrojnë në treg vaksina të ndryshme./r.g/Fjala.al

Të fundit

Shi dhe vranësira, parashikimi i motit për sot

Kjo e premte do të karakterizohet nga mot me kthjellime të pakta dhe vranësira të shpeshta duke sjellë reshje...

Horoskopi ditor, 22 janar 2021

Dashi Mbajini sytë hapur drejt mundësive të reja në sferën sentimentale dhe jetoni çdo gjë që do ju vijë përpara. Parashikohen të reja të rëndësishme,...

Aktori e thotë troç: Në SHBA punova në ndërtim dhe roje. Ça kujtoni ju se punojnë shqiptarët andej?!

Aktori i humorit Xhevahir Zeneli, ka thënë se kur ka jetuar në Amerikë, ka punuar si roje nate. Ai ka rrëfyer dhe disa detaje...

Angela Merkel: Kjo pandemi është katastrofa e shekullit

Kancelarja gjermane theksoi në konferencën e shtypit se infektimet po ulen, por virusi mbetet i rrezikshëm. Ajo u shpreh optimiste për marrëdhëniet me SHBA. Kancelarja...

Varianti i ri i koronavirusit, Oxford nis punën për vaksinën e re

Shkencëtarët nga Universiteti i Oxfordit po përgatiten të prodhojnë versione të tjera të vaksinës sa më shpejt të jetë e mundur, të cilat do...

Lajme të tjera

Web TV