Akademia e Shkencave, 4 rekomandime për përballimin e situatës COVID

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ekipi i Akademisë së Shkencave që ndjek situatën e pandemisë në vend bëri publik 4 rekomandimet për të menaxhuar atë. Akademiku dhe mjeku imunolog, Genc Sulçebe renditi 4 rekomandimet dhe konkluzionet e studimit të akademisë ku së pari kërkohet testim masiv në komunitet dhe gjurmim të kontakteve të personave të infektuar.

“Së pari të shtohen në komunitet aktivitetet sa më të gjera testuese në mënyrë që të kapen jo vetëm personat të cilët kanë shenja klinike po të gjurmohen edhe kontaktet në mënyrë që të kapen dhe asimptomatikët. Pra të bëhet në disa rrathë koncentrike gjurmimi i kontakteve”, u shpreh ai.

Grupi i punës gjithashtu arriti në konkluzion se Covid-19, kërkohet të funksionojë në tre nivelet e sistemit shëndetësor, prej mjekut të familjes, shërbimi ambulator dhe trajtimi në reparte të veçanta pacientëve në gjendje më të rënduar. Vecohet se duhet frenuar përdorimi masiv i antibiotikëve.

“U trajtua dhe problemi sesi duhet të ndiqet sëmundja e Covid-19 në nivelet e ndryshme të kujdesit shëndetësor. Pra si niveli parësor, dytësor por edhe terciar. Dhe u nënvizua rëndësia që mjekët e bazës, mjekët e familjes të jenë sa më të përfshirë në këtë proces”, tha Sulçebe

Një pikë tjetër e konkluzionit në diskutimit e Forumit janë masat në popullatë për parandalimin dhe kufizimin e përhapjes së infeksionit. Nga ku duhet të merren masa që kufizojnë në maksimum grumbullimet e personave si dhe merren masa të rrepta për të siguruar mbajtjen e detyruar të maskave në mjedise të mbyllur dhe të jashtëm publikë.

l.m/Fjala.al

Të fundit

Skandali me Sanitaren/ Prokuroria ‘hyn’ në Spital, dyshohet për skemë zhvatjeje me mjekë e infermierë të përfshirë

Prokuroria e Tiranës zgjeron hetimet mbi personelin shëndetësor në spitalin “Shefqet Ndroqi” pas zbulimit të skandalit ku sanitarja Tire...

Dukej si më i urti/ Habit Mevlani: Zakonisht kërkoj seks në takimin e parë

Mevlan Shaba apo i njohur si Mevlani i Për’puthen ishte i ftuari i rradhës në “AfterParty” me Luana Vjollcën në kanalin e saj në...

Flet Ismajlgeci, mbrojtësi që vë kandidaturën për krahun e majtë kuqezi

Marsel Ismajlgeci i ngjiti shumë shpejt hapat në skenën e futbollit të madh shqiptar. Qysh në moshë të re ai spikati me ekipet e...

Tragjike në Tiranë/ Makina përplas për vdekje 10-vjeçaren

Një ngjarje e rëndë është regjistruar mesditën e kësaj të diele në Tiranë, ku një vajzë 10 vjeçare ka gjetur vdekjen. Policia sqaron se fëmija...

“Stop përbaltjes”/ Mjeku Tritan Kalo zbulon fajtorin për dobësitë në sistemin shëndetësor

Mjeku Tritan Kalo njihet si një nga kritikët e mëdhenj dhe ka bërë mjaft polemika me ata persona që në këtë periudhë pandemie po...

Lajme të tjera

Web TV