Ilaçi eksperimental ndalon transmetimin e Covid-19 për 24 orë, studiuesit optimistë për rezultatet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një ilaç eksperimental antiviral, i cili mund të merret përmes rrugëve orale, ndalon përhapjen e koronavirusit për gjatë 24 orëve. Studimi i kryer së fundmi ka dhënë rezultate premtues në luftën kundër SARS-CoV-2.

Ilaçi i quajtur ‘Molnupiravir’ nuk lejon shumimin e virusit duke e parandaluar atë të përhapet në të gjithë trupin.

Ekipi i studiuesve nga Universiteti Shtetëror i Xhorxhias në SHBA, thanë se kryen disa eksperimente në lepuj dhe vunë re se kafshët e trajtuara me këtë ilaç nuk e transmetonin virusin, ndërsa të tjerët po.

Më tej studiuesit u shprehën se nëse të dhënat mund të përkthehen te njerëzit do të ishte një hap i rëndësishëm për të bllokuar shpejt transmetimin e SARS-CoV-2.

“Ky është demonstrimi i parë i një ilaçi oral në dispozicion për të bllokuar shpejt transmetimin e SARS-CoV-2,” tha Dr Richard Plemper, një profesor në Institutin për Shkencat Biomjekësore në Xhorxhia.

‘Molnupiravir mund të ndryshojë lojën’- thanë studiuesit./r.g/fjala.al

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV