Arkeologët zbulojnë vizatimin më të vjetër në botë në një shpellë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Arkeologët kanë zbuluar vizatimin më të vjetër në botë në një shpellë.

Kjo gjetje ku është i vizatuar një derr i cili është bërë rreth 45.500 vjet më parë në Indonezi, është përshkruar si provë e ekzistimit të njeriut.

Maxime Aubert nga Universiteti Griffith i Australisë i ka thënë AFP-së se kjo është gjetur në ishullin e Sulëesit në vitin 2017 nga një student i doktoratës, Basran Burhan.

Me përmasat 136 me 54 centimetra derri i Sulaëesi u pikturua duke përdorur pigment të kuq të errët dhe ka një kreshtë të shkurtër flokësh të drejtë, si dhe një palë lythat fytyrës si brirë karakteristikë e meshkujve të rritur të specieve.

Ka dy shtypje dore mbi pjesën e pasme të derrit dhe duket se përballet me dy derra të tjerë që janë ruajtur vetëm pjesërisht, si pjesë e një skene narrative.

Kujtojmë që njerëzit kanë gjuajtur derra të Sulawesi për dhjetëra mijëra vjet dhe ato janë një tipar kryesor i veprave artistike parahistorike të rajonit, veçanërisht gjatë epokës së akullit.

l.m/Fjala.al

Të fundit

Etna ndriçon qiellin e natës me ‘ujëvarën’ e llavës 1,500-metra të gjatë

Shpërthimi spektakolar i vullkanit Etna arriti kulmin dje teksa ujëvara e llavës së tij zgjatej deri në 1,500 metra...

Befason Trump: Do të kandidoj sërish në 2024

Fushata elektorale 2024 nis këtë të dielë: “Do të jem unë kandidati republikan në zgjedhjet e ardhshme presidenciale”. Kjo është ajo që pritet të thotë...

Nëse iu këput lodhja direkt pasi hani bukë, ja çfarë jeni duke bërë gabim

I ka ndodhur të gjithëve që pasi kanë ngrënë drekë në punë, janë këputur dhe dembelosur, duke e bërë të pamundur të rikthejë energjinë...

Këshillat e zakonshme të pastrimit që mund të rezultojnë katastrofike, ja cilat janë

Mund të keni lexuar dhe dëgjuar mbi këshilla të ndryshme që ju vijnë në ndihmë në përditshmëri. Por ndodh që disa këshilla, të cilat...

Testimi për Covid-19 nëpërmjet telefonit, studiuesit gjejnë mënyrën për ta realizuar

FRANCË– Shpresat për kthimin e jetës në normalitet janë varur tek vaksina kundër COVID-19 por edhe tek testimi dhe identifikimi i rasteve të reja....

Lajme të tjera

Web TV