Zbulohet Covid tek akulloret në Kinë/ Ekspertët ngrenë alarmin për të gjetur kush i ka blerë qindra kutitë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Akullorja ka rezultuar pozitive me koronavirus në Kinë, duke ngritur shqetësim mes autoriteteve shëndetësore që po përpiqen të gjurmojnë njerëz që rrezikohen të infektohen

Tre mostra të akullores së prodhuar në vend u gjetën të kontaminuar në bashkinë Tianjin, në veri-lindje të vendit.

Një virolog tha se testimi pozitiv me Covid ka të ngjarë të ketë ndodhur nga kontakti nga njerëzit: “Shanset janë që kjo të jetë rezultat i një problemi me fabrikën e prodhimit dhe potencialisht deri në higjienë në fabrikë. Por nuk ka vend për panik, që çdo kafshatë akullore të ndotet me Covid”.

Rreth 4,836 kuti janë identifikuar të kontaminuara, nga të cilat 2,089 janë mbyllur duke u ruajtur

1,812 u dërgua në provinca të tjera dhe 935 hynë në tregun lokal, por vetëm 65 u shitën, sipas China Daily.

Blerësit të cilët morën një prej tyre – duke përdorur qumështin pluhur nga Ukraina dhe hirrë nga Zelanda e Re – u kërkuan nga zyrtarët shëndetësorë të regjistrojnë lëvizjet e tyre në mënyrë që të gjurmohen infeksionet e mundshme. 1,662 punonjës të ndërmarrjes janë urdhëruar të izolohen dhe nënshtruan testimit. Ky shqetësim shton më tej dilemën nëse ushqimet e tjera mund të infektohen nga virusi.


Të fundit

Shpallen pronat e regjistruara në Vuno, Dhërmi dhe Lukovë

Procesi i Regjistrimit fillestar të pronave në Jug po shkon drejt përfundimit. 𝐍𝐠𝐚 𝐝𝐢𝐭𝐚 𝐞 𝐡𝐞𝐧𝐞, 𝐧𝐞 𝐕𝐮𝐧𝐨, 𝐃𝐡𝐞𝐫𝐦𝐢 𝐝𝐡𝐞...

I bëri serbët të flasin me “vete”, tifozja shqiptare: Më ndryshuan vendin, u ankuan te…

Ndeshja Zvicër – Serbi, rezervoi atë që të gjithë prisnim, emocione të forta, patriotizëm dhe në fund rezultat pozitiv. Përpos asaj që ndodhi në...

VIDEO/ Mbrojtësi i Uruguait shpërthen pas eliminimit: “Janë një tufë hajdutash”

Jose Maria Gimenez, mbrojtësi i Uruguajit, shpërtheu në akuza kundër FIFA-s pas ndeshjes, që skuadra amerikano-latine fitoi ndaj Ganës 2-0, por që  ky rezultat...

Tjetër valë e rrezikshme? Rreth 1 milion raste me Covid-19 në Britani brenda një jave

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara të premten, numri i rasteve të reja të Covid-19 në Britani theu sërish shifrën e 1 milion të...

Spartak Ngjela: Saliut i hidhen prangat më 6 dhjetor, nëse guxon e bën ndonjë marrëzi

Nga Spartak Ngjela Protesta e organizuar për në Tiranë në datën 6 dhjetor, kur Tirana duhej të ishte në festë, sepse Bashkimi Evropian ndodhet me...

Lajme të tjera

Web TV