Habit 21-vjeçarja: Covid-19 më shpëtoi jetën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një 21-vjeçare shprehet se i është mirënjohëse pandemisë së Covid-19 pasi sipas saj koronavirusi e ndihmoi që ajo të hiqte dorë nga alkoli dhe të humbte rreth 30 kilogramë.

21-vjeçarja, Olivia Ibbitson, kishte probleme me alkoolin që kur nisi të pinte me shoqërinë, në moshën 15-vjeçare. Ajo shtoi shumë në peshë, ndërkohë që çdo ditë ishte e dehur.

Në vitin 2019, e reja për pak sa humbi jetën, pasi piu aq shumë sa u helmua nga alkooli dhe qëndroi dy ditë në koma të induktuar. Por pasi Britania e Madhe hyri në karantinë vitin e kaluar, Olivia vendosi që të lërë pijen dhe që nga ajo kohë ka humbur 30 kg.

“Pija dy shishe verë përpara se të dilja me shoqërinë. E kisha humbur kontrollin dhe përfshihesha në situata të këqija. Kur përfundova në spital, vendosa të mos pi më, por nuk ia arrita qëllimit. Vazhdoja të pija shumë. Por, karantina ma bëri më të lehtë arritjen e qëllimit tim. Duke qenë se nuk mund të dilja, eliminova alkoolin. Karantina ishte e tmerrshme, por unë vendosa që të përfitoja. Nuk kam pirë alkool që nga data 13 mars”, tregon 21-vjeçarja.

Të fundit

“Përvëlohen për s*ks”/ Nuk do e besoni se kur e shijojnë më shumë marrëdhënien femrat

Ndoshta pjesa më e madhe do të mendojnë se bëhet fjalë për vajzat e reja, ato që janë rreth...

Provimet, sezoni, mungesat/ Universiteti i Mjekësisë zbardh vendimin

Universiteti i Mjekësisë ka marrë vendimin për provimet online dhe në auditor. Sipas abc sezoni do të zgjatet 45 ditë. Studentet nuk do të...

Balla: Bashkëpunimi me Gjermaninë ka rritur prezencën e bizneseve gjermane në Shqipëri

Drejtuesi Politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit Taulant Balla zhvilloi sot një vizitë në fabrikën e montimit e aparateve mjekësore aerosol që...

Habit kryetari i komunës/ Lëviz me makinë 100 mijë euro: Çfarë të keqja ka?!

Kryetari i komunës së Mitrovicës në Kosovë, Agim Bahtiri lëviz me një makinë tip "Mercedes Benz Maybach", e cila kushton mbi 100 mijë euro. Bahriti...

Infeksionet kronike që mund të ndihmojnë mutacionet e Covid 19

Mutacionet Sars-CoV-2 mund të lindin në rastet e infeksionit kronik, ku trajtimi për një periudhë të zgjatur mund t’i sigurojë virusit me shumë mundësi...

Lajme të tjera

Web TV