120 persona në ditë kërkojnë ndihmë mjekësore/ Shtohen rastet e gripit A dhe Covid 19

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pjesa më e madhe e tyre janë diagnostikuar deri tani si të prekur nga gripi stinor i tipit A ndërsa edhe numri i pacientëve të prekur nga Covid 19 ka qenë në rritje.

Rastet në përgjithësi janë diku te 50-60 raste në ditë tek mjeku i familjes, ndërsa në spital është po e njëjta shifër. Sa i përket Covid 19 kemi shtim të rasteve së fundmi dhe akoma presim rritje duke u nisur edhe nga rajoni presim që të kemi rritje të Covid 19 edhe në rrethin tonë“, shpjegon Noris Doraci nga Drejtoria e Shëndetit Publik.

Sipas specialistit të Shëndetit Publik, rastet pritet të jenë në rritje ndërsa apelohet për përdorimin e maskave në mjedise spitalore dhe evitimin e grumbullimeve në mjedise të mbyllura. Disa masa me këtë natyrë, sipas specialistëve, do të mund të evitonin komplikacionet për personat me rrezikshmëri të lartë.

“Me shtimin e rasteve të Covid 19 dhe gripit masat janë të njëjta, distancimi, mbajtja e maskave sidomos në ambiente të mbyllura, kur vete për vizitë tek mjeku, tek urgjenca, tek pediatria, në laboratorë, d.m.th të njëjtat masa që ka patur për Covid 19”, thotë Doraci.

Gjatë ditëve të fundit, në Gjirokastër u shënuan reshje dhe temperatura të ulëta të motit, që favorizojnë virozat ndërsa një shtim i shifrave të të infektuarve u ndikua edhe prej qarkullimit të emigrantëve për festat e fundvitit./O.S

Të fundit

Në momentin e papërshtatshëm, deputeti i Rithemelimit bën kërkesën e pazakontë

Deputeti i Rithemelimit, Tomorr Alizoti ka marrë fjalën në Kuvend ku nuk i kurseu as emocionet dhe përjetimet personale...

“Çdo ndërtesë do ketë kod unik”/ Balla: Do jemi vendi i parë në Ballkan…

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, në fjalën e tij në parlament, deklaroi se Ministria e Brendshme po punon për të pasur regjistër adresash në...

Çfarë po ndodh? FNSH dhe ‘Shqiponjat’ kontrolle ‘blic’ në Fushë-Krujë

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Shqiponjat kanë nisur disa kontrolle 'blic' në Nikël të Fushë Krujës. Mësohet se kontrollet po bëhen në disa prej...

I dyshuar si porositësi i dhunës barbare ndaj avokatit/ Ky është Dritan Nano

Personi që po shihni në foto, është Dritan Nano. Sipas grupit hetimor, Nano është organizatori dhe porositësi i dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi,...

Makinat përplasen ‘kokë më kokë’, nisen me urgjencë për në spital 4 maturantë

Dy automjete që po udhëtonin maturantët janë përplasur kokë më kokë. Raportohet se ngjarja ka ndodhur në Vlorë. Nga të dhënat paraprake mësohet se...

Lajme të tjera

Web TV