Provat e inaugurimit të Bidenit u pezulluan pas një alarmi zjarri

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Forcat e sigurisë amerikane evakuuan pjesëmarrësit gjatë një prove për inaugurimin e presidentit të zgjedhur, Joe Biden, para Kongresit pasi u raportua për shpërthimin e një zjarri afër.

Kompleksi i Kongresit në Uashington u mbyll për pak kohë dhe prova u pezullua më 18 janar pasi një zjarr u ndez disa blloqe larg në një kamp të pastrehësh. Uashingtoni është në gatishmëri të lartë për protesta të mundshme të dhunshme përpara inaugurimit të Bidenit më 20 janar. Më shumë se 20.000 pjesëtarë të armatosur të Gardës Kombëtare po mbështesin policinë lokale dhe federale këtë javë pasi protestuesit sulmuan Kongresin më 6 janar, duke lënë të vdekur pesë persona, përfshirë një oficer policie.

Forcat e sigurisë kanë ndaluar hyrjen e automjeteve në shumë rrugë rreth Kongresit dhe kanë ngritur një gardh të lartë shtatë metra rreth perimetrit të ndërtesës.

Fotografitë e postuara në mediat sociale treguan zjarrin në kampin e të pastrehëve që ndodhet nën një autostradë. Është e paqartë se si filloi zjarri ose nëse dikush është lënduar.

Pak pasi shpërtheu zjarri, u dëgjuan sirenat e policisë dhe helikopterët fluturuan mbi zonë. Pjesëmarrësit në provë, u udhëzuan të drejtoheshin në një vend të sigurt brenda kompleksit të Kongresit./rel

Të fundit

“Duke hyrë në hapësirën shqiptare”/ Papa Francesku i dërgon telegram Presidentit Meta nga qielli

Papa Francesku i ka dërguar një telegram Presidentit tё Shqipёrisё Ilir Meta. Gjatë kalimit me avion mbi Turqi, Greqi, Shqipëri...

Një grua vdiq pas dozës së parë, Austria pezullon vaksinën e AstraZeneca

Agjencia Austriake e Shëndetësisë ka deklaruar sot pezullimin e përkohshëm të vaksinimit me AstaZeneca. Ky vendim është marrë nga autoritetet e Austrisë pasi një grua...

E lagu me benzinë dhe i vuri flakën/ Dalin pamjet tmerruese të sulmit ndaj 54-vjeçares në autobus

Disa imazhe të pubikuara kanë kapur momentin kur një grua është ndezur në një ‘top zjarri’ në një autobuz në periferi të Parisit kur...

Tjetër figurë e njohur ikën nga PS, Edi Rama njofton largimin e Eglantina Gjermenit

Eglantina Gjermeni nuk do të jetë në listën e kandidatëve të Partisë Socialiste për zgjedhjet e 25 prillit. Njoftimin e bën kryeministri Ei Rama, i...

Aksident tragjik në Lushnjë-Divjakë, Benz-i përplas motorin, humbin jetën dy persona

Një aksident i rëndë ka ndodhur mesditën e sotme në Lushnjë, afër Divjakës. Mësohet se një makinë ka përplasur një motor, e për pasojë kanë...

Lajme të tjera

Web TV