‘Rijetëzimi’ i Piramidës/ Veliaj: Ja kur përfundon, ndërtimi i Teatrit Kombëtar këtu ishte tentativë e dështuar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sot ka nisur puna tek Piramida për projektin e ri të ‘rijetëzimit’ të saj që do e kthejë në qendrën dixhitale më të madhe në Ballkan, dhe jo vetëm, edhe argëtimi dhe mësimi.

Kryebashkiaku Erion Veliaj teksa shoqëronte kryeministrin Edi Rama dhe ambasadoren e SHBA, Yuri Kim ka garantuar se plani përfundon në vitin 2023.

Ai thotë se tek Piramida ka pasur një tentativë të dështuar për të ngritur Teatrin Kombëtar, madje skena ka mbetur, por Veliaj e krahason atë me një ‘Frankeshtajn’.

”1/3 me qira për biznese, për të fituar të ardhura për të  financuar bursat. Kjo do jetë mënyra si ndahet të treja. Mund të vizitojmë vetëm pjesën qëndrore. Ka pasur një tentativë të dështuar për të bërë një Teatër Kombëtar.

 

Në pranverë punojmë vetëm për të çmontuar Frankeshtajnin e gjetur këtu. Kur të çmontojmë këtë, nisim me investimet. Do riciklojmë gjithë materialin, pllakat do thërrmohen, riprodhohen si beton, do ketë shkallare, belvederë. Kjo është situata. Do kemi tre hapje, e penetrueshme ndërtesa nga të gjitha drejtimet.

Hapje me xham, horizontal, në bazë të motit ndërtesa mund të jetë e hapur, pjesërisht e hapur, ose e mbyllur. Rrëshqitja që kemi pasur edhe unë si fëmijë, do jetë më e sigurit, me shkallë.

E mbarojmë në 2023, ky është plani.”- tha Veliaj.

Të fundit

Veliaj zbulon bisedën ‘sekrete’ me Ramën: Ja cili është pengu i tij në 11 vite si kryebashkiak i Tiranës

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj teksa fliste për projektin e Piramidës ka zbuluar një bisedë të tij me kryeministrin...

‘Rijetëzimi’ i Piramidës/ Veliaj: Ja kur përfundon, ndërtimi i Teatrit Kombëtar këtu ishte tentativë e dështuar

Sot ka nisur puna tek Piramida për projektin e ri të ‘rijetëzimit’ të saj që do e kthejë në qendrën dixhitale më të madhe...

Alex ka tradhtuar J.Lo-në? Zbulohet vajza që përflitet për romancën dhe flet për mediat

Një ditë më parë mediat amerikane nisën të shkruanin se i fejuari i Jennifer Lopez, ish-ylli i sportit, Alex Rodriguez, ishte përfshirë në një...

Alamante situata në Fier/ Infektimet me Covid në rritje, mes tyre edhe një foshnje

Infektohet një foshnje 8 muajshe në Fier, Covid-19 prek 54 pensionistë në 24 orët e fundit, disa mësues, mjekë dhe policë 76 persona kanë dalë...

E gjeti vetëm në shtëpi/ I riu shqiptar grushton të miturën dhe e përdhunon!

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i krimeve të rënda, ka marrë vendimin, që ta lërë një muaj në paraburgim N.K., i cili kishte dhunuar...

Lajme të tjera

Web TV