Covid-19/ Sërish shifa të larta, mbi 1000 raste të reja infektimesh në vend

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shifrat e COVID-19 në vend mbeten të larta. Ministria e Shëndetësisë informoi sot se nga 4083 persona të testuar, 1143 prej tyre kanë rezultuar pozitivë. Ndërkohë numri i pacientëve që kanë humbur betejën me COVID-19 në 24 orët e fundit është 15.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale iu bën apel qytetarëve të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, dhe respektoni vëtizolimit kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19, vetëm kështu mund të frenohet përhapja e COVID-19.

Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:
Janë kryer 4083 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1143 qytetarë Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 453 raste në Tiranë, 110 raste në Vlorë, 58 raste në Kuçovë, 57 raste në Fier, 35 raste në Sarandë, 34 raste në Shkodër, Berat , 27 raste në Durrës, Korçë, 26 raste në Elbasan, 24 raste në Lushnje, 22 raste në Mallakastër, 20 raste në Kukës, 19 raste në Kurbin, 15 raste në Pogradec, 14 raste në Malësi e Madhe, 13 raste në Gramsh, Skrapar, 11 raste në Kavajë, 10 raste në Lezhë, Kamez, 8 raste në Mirditë, Gjirokastër, Bulqize, Patos, 7 raste në Vau i Dejës, Peqin, 6 raste në Dibër, Kolonjë, 5 raste në Has, Librazhd, Përmet, 4 raste në Tepelenë, 3 raste në Devoll, Mat, Divjakë, Himarë, Maliq, 2 raste në Pukë, Ura Vajgurore, Memaliaj, Finiq, Vorë, Libohovë, 1 rast në Krujë, Rrogozhinë, Tropojë, Delvine, Belsh, Cerrik, Poliçan.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 683 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 53,616 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 483 pacientë, 37 në terapi intensive nga të cilët 15 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 15 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 8 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Patosi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Korça, të moshave 53 -94 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

Lexo edhe :  Vjosa Osmani nuk arrin të bëhet presidente as në raudin e dytë

COVID-19 – Statistika (10 Shkurt 2021)
Raste të reja ditore 1,143
Të shëruar në 24 orë 683
Të shtruar në spitale 483
Humbje jete në 24 orë 15
Testime ditore 4,083

Testime totale 398,325

Raste pozitive 88,671
Raste të shëruara 53,616
Raste Aktive 33,552
Humbje jete 1,503

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 19556
Fier 2872
Durrës 1737
Elbasan 1489
Shkodër 1549
Vlorë 1650
Lezhë 1149
Korçë 1049
Berat 936
Gjirokastër 732
Kukës 478
Dibër 355

Të fundit

Vdekje nga vaksinat në Shqipëri? Reagon kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama gjatë një prononcimi për mediat nga qyteti i Korçës, ka folur edhe rreth vdekjeve të ndodhur...

“Oo Edi Rama, oo Edi Rama”, korçari thërret Ramën dhe i ndërpret takimin, kryeministri: Hë mo tani më njohe, ke 1 orë aty

Kryeministri Edi Rama ndodhet paraditen e sotme në Bilisht ku po zhvillon një takim elektoral me strukturat dhe mbështetësit e forcës politike që ai...

“Zgjidhje haluçinante”, Rama: ‘Do mbyllim doganat sa të shisni ju prodhimet’, idioteske ajo që propozon prof. Spaho, tallje e abuzim

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar kandidatin demokrat për deputet në qarkun e Korçës Edmond Spaho dhe deklaratat e tij për fermerët. Rama e cilësoi...

Ministrja Kushi në mbledhjen e parë të Këshillit Kombëtar Rinor: Vëmendje maksimale dhe më shumë projekte për rininë!

Përmes një postimi në rrjetin e saj social “Facebook”, Ministrja Evis Kushi njofton se është zhvilluar mbledhja e parë Këshillit Kombëtar Rinor (KKR), i...

Shtyhet sërish afati i bllokimit të doganës së Kapshticës deri në këtë datë

Autoritetet e Policisë Greke, në vijim të masave të marra nga qeveria greke mbi përballimin e situatës së krijuar për shkak të pandemisë COVID-19,...

Lajme të tjera

Web TV