“E bën gjakun më të trashë”/ Ky ushqim është i ndaluar për të prekurit me koronavirus

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mjeku rus, Philip Kuzmenko, konfirmoi se njerëzit e infektuar me koronavirus duhet të kufizojnë sasinë e ushqimeve të kripura në dietën e tyre.

Mbajtja e ekuilibrit të saktë midis ujit dhe kripës në trup është një pjesë e detyrueshme e trajtimit për pacientët me koronavirus.

Kuzmenko thotë se mjekët e monitorojnë këtë situatë në spitale, por në shtëpi njerëzit duhet të zgjedhin me kujdes se çfarë hanë dhe pinë gjatë sëmundjes, duke theksuar se dieta nuk duhet të përfshijë ushqime të kripura dhe alkool, sipas agjencisë ruse “Sputnik”.

Ai shtoi se “Nëse sëmureni, Zoti na ruajt, me sëmundjen Covid, ju duhet të mbani një ekuilibër të ujit dhe kripës. Ju duhet të shmangni ushqimet e kripura. Ju nuk duhet të hani shumë peshk të kripur, tranguj të turshit, etj., Në vend të kësaj, duhet të pini më shumë ujë. Gjithashtu, është e rëndësishme të kufizoni marrjen e alkoolit, pasi kontribuon në dehidrim në radhë të parë”.

Përveç dehidrimit, ushqimet e kripura e bëjnë gjakun më të dendur, i cili është i dëmshëm nga koronavirus.

Ai theksoi se “ushqimi i kripur nuk ndihmon që gjaku juaj të bëhet i lëngët, sepse ushqimet e kripura e ndihmojnë atë të bëhet më e trashë dhe e ngopur, veçanërisht për të infektuarit me koronavirus”.

Të fundit

“Me shëndet o shef”/ Nis vaksinimi i forcave policore tek “Air Albania”, Rama uron efektivët

Sot ka nisur vaksinimi i forcave policore tek “Air Albania”. Kryeministri Edi Rama ndodhet në stadium për të inspektuar...

“Duet shumë shpejt”, Arjan Konomi paralajmëron bashkëpunim me këngëtarin e njohur

Arjan Konomi është ndër emrat më të përfolur ditëve të fundit, kjo dhe për vetë rolin që ai ka në emisionin “Për’puthen”. Së fundmi ai...

Zjarri përfshin godinën e spitalit/ Kirurgët kryejnë operacionin e zemrës mes flakëve

Një ekip mjekësor në një spital rus përfundoi me sukses një operacion të zemrës së hapur mbi një pacient ndërsa zjarrfikësit luftuan për të...

Ngacmoi seksualisht një minoren, policia prangos 64-vjeçarin

Një 64 vjeçar ka rënë në prangat e Policisë së Tiranës pasi ka abuzuar seksualisht me një 17 vjeçar. “Nga specialistët për Hetimin e Krimit...

Ju del gjumi çdo natë në të njëjtën orë, kjo është arsyeja

Rreth 4-6 zgjime janë normale gjatë natës. Por, nëse ju ndodh të zgjoheni gjithmonë në të njëjtën orë, ka disa arsye. Se cilat janë,...

Lajme të tjera

Web TV