Nga çfarë sëmundje vuante Mona Lisa?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mona Lisa nga Leonardo da Vinci, simbol i një bukurie enigmatike e shtrirë në shekuj ka patur probleme shëndetësore që kanë kontribuar në bukurinë e saj dhe e kanë bërë perfekte.

Ajo ka vujatur nga tiroidi veçanërisht nga hipotirodizmi që do të thotë funksionimi i dobët i gjëndrës tiroide. Ndoshta kjo i ka dhënë ngjyrën e lëkurës dhe të flokëve që ajo ka edhe në pikturë.

Kjo hipotezë e nisur nga Mandeer R.Mehra drejtor mjekësor ka treguar se si ka nisur dhe cili është shpjegimi i saj.

Ushqimi

Çrregullimi mund të vijë si pasojë e zakoneve ushqimore që italianët kanë patur shekuj më parë. Dieta ishte e dobët dhe ishte e bazuar në drithëra, perime me mish peshk pothuajse i pamundur për tu gjetur në qendrat që ishin larg detit.

Diagnoza

Për të arritur drejt një konkluzioni në lidhje e çregullimin në tiroide dr. Mehra ka dalluar disa nga karakteristikat fizike të Mona Lisa-s. Duke filluar me ngjyrën e verdhë të lëkurës i cili ka marrë shkas nga piktura. Ajo është një shenjë e hypothyroidismsepse trupi nuk mund konvertojë lëndën e nevojshme në Vitamin A dhe e trandmeton atë në shtresën sipërfaqësore të lëkurës. Sipas studiuesve flokët e hollë në ballë dhe mungesa e vetullave e konfirmojnë hipotezën.

Analizat e mëparshme

Mendeep.R. Mehra sigurisht nuk ishte i vetmi që e studionte pikturën më të famshme të Leonardo-s në çdo hollësi. Në vitin 2004 një ekip i reumatologëve e diagnostikuan atë me Xanthelasma të cilin e dalluan nga lëkura e dorës së djathtë dhe ënjtja e saj si pasojë e ënjtjës së shpinës. Supozohej se ajo vuante nga një çregullim gjenetik i metabolizmit.

Të fundit

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

1 në 5 adoleshentë, obez/ Shkak kequshqyerja dhe mungesa e aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Vendet e lira të punës/ Vetëm 7.6% e tyre kërkojnë arsim të lartë

Më datën 21 maj, Agjencia Kombëtare e Punësimit shpalli rreth 2010 vende të lira pune në të gjithë vendin, por nga përpunimi i të...

Lajme të tjera

Web TV