“Nëse në Dibër vidhen vota, do zbatohet skenar si në SHBA”, kërcënimi i Kreshnik Çollakut, kandidatit të PD në qarkun problematik

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kandiati i Partisë Demokratike Kreshnik Çollaku në Dibër kërcënon se nëse do ketë probleme me votën, ai bashkë me stafin e tij elektoral do organizojë rezistencë. Këtë deklaratë Çollaku e bëri gjatë emisionit “Dekalog” të gazetarit Roland Qafoku në RTSH 24.

Më poshtë pjesë nga deklarimet e Kreshnik Çollakut:

Në vitin 2016, në zgjedhjet e pjesshme në Dibër ndodhi një skandal me votën. Përgjimet kanë nxjerrë biseda për të cilat kanë hetuar organet e drejtësisë. Sa siguri jepni që ai skenar të mos përsëritet më 25 prill?

Nuk ka snjë shans të përsëitet ajo që ndodhi.

Përse e jepni këtë siguri?

Sigurisht që ka tundime për të ripërsëritur të njëjtat ngjarje. Personazhet janë po të njëjtët. Mekanizmat po të njëjtat.

Janë tërhequr ata apo është presioni juaj pozitiv?

Jo nuk janë tërhequr. Ata janë aktivë. Janë atje.

Por cfarë?

Ne kemi marrë masat që të organizojmë një rezistencë dhe një presion njerëzor.

Çfarë rezistence, se ju nuk do merrni armët.

Kjo rezistencë dhe presion njerëzor do jetë i përballueshëm për këdo që do tentojë të prekë votat.

Unë i njoh energjitë tuaj, por si do ta mbrosh votën?

Jam I drejtëpërdrjetë. Kush tenton, kush do tentojë në qarkun e Dibrës të prekë votat, do mbetet brenda kutisë. Nuk do dalë dot nga kutia.

Kjo është figurative. Ma thuaj pak më shqip.

Votat, qytetarët dhe banorët e Dibrës, demokratët, opozitarët por edhe socialistët e ndershëm do ti mbrojnë fizikisht ashte siç mbrohen votat. Dhe e drejta për të zgjedhur dhe për t’u zgejdhur në çdo vend demokratik të botës. Në SHBA kemi parë se si regon populli kur mendon se vidhen zgjedhjet. Që të mos ketë ngjarje të tilla në qarkun e Dibrës më mirë ustallarët e vjedhjes së votave t’i rrinë larg kësaj aventure se mund të lënë duart brenda.

Të fundit

“Nëse në Dibër vidhen vota, do zbatohet skenar si në SHBA”, kërcënimi i Kreshnik Çollakut, kandidatit të PD në qarkun problematik

Kandiati i Partisë Demokratike Kreshnik Çollaku në Dibër kërcënon se nëse do ketë probleme me votën, ai bashkë me...

Studiuesit: Një e treta e atyre që kanë kaluar covidin kanë probleme që lidhen me trurin

Njerëzit e infektuar me COVID-19, në gjashtë muajt e kaluara, kishin më shumë shanse të zhvillonin gjendje depresive, çmendurie, psikoze apo goditje në tru,...

Sot Kosova ‘provon’ mbylljen tjetër për shkak të situatës nga Covid-19, ja masat e reja kufizuese

Në Kosovë të mërkurën kanë hyrë në fuqi masat e reja të kufizimit të vendosura nga autoritetet për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të...

Përveç fitores, e ke përgatitur fjalimin e humbjes? Ja si i përgjigjet Basha

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha duket tepër optimist te rezultati i zgjedhjeve të 25 prillit, sa që nuk e diskuton fare humbjen. Ndryshe nga...

VIDEO/ Gafë në takim, Erdogan dhe Michel zënë karriget, Ursula von der Leyen ngelet në këmbë

Një moment shumë larg skenës së ”xhentëlman”-ëve është shënuar gjatë një takimi zyrtar që ka pasur presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan, me dy...

Lajme të tjera

Web TV