Rast unikal në botë: Nje grua urinon alkool

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një grua 61-vjeçare, që vuan nga një diabet i pakontrolluar dhe me dëmtime të mëlçisë u paraqit në spitalin e Pittsburgut ne Kaliforni, për të kërkuar që të vihej në listën e pritjes për transplantin e mëlçisë.

Nisur nga prania e alkoolit në urinë, mjekët dyshuan se pacientja mund të ishte konsumatore alkooli, por në fakt nuk ishte ashtu. Pas shumë analizash e kërkimesh ata zbuluan se sheqeri i shkarkuar me urinën fermentohej ne fshikëzën e urinës dhe shndërrohej ne alkool.

Fermentimi i sheqerit ne alkool, siç ndodh gjatë prodhimit të birrës e verës, bëhet në prani të majave të veçanta që janë kërpudha mikroskopike.

Në fshikëzën e urinës së pacientes u gjet një lloj majaje që i përkiste kërpudhës Candida glabrata, e ngjashme me majanë e birrës, e cila shndërronte sheqerin e urinës në alkool.

Trajtimi me medikamente antikërpudhore qe i pamundur, ndaj pacientja është planifikuar të bëjë transplantin e mëlçisë.


Të fundit

“Policët tradhtojnë ligjin”/ Braçe: Ka një treg për burgun e personave që kapen me armë pa leje

Zv/ kryeministri Erion Braçe ka deklaruar se ka një treg të burgut të viteve për armëmbajten pa leje. Me...

I vranë nënën, momenti prekës kur polici grek mban në krah foshnjën pas ngjarjes

Vrasja e 20-vjeçares Caroline nga disa grabitës që iu futën në banesë ka tronditur Greqinë. Bashkëshorti dhe foshnja e saj arritën të shpëtonin. Ndërkohë, një...

Ndërtohet qendra e re shëndetësore në Kamunah të Cërrikut, Balla: Falenderoj Kuvajtin për mbështetjen

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë Andis Salla dhe deputeti Luan Duzha ka vizituar qendrën...

Tentativa për kultivim kanabisi në fshatrat e Krujës, policia arreston në flagrancë 2 persona

Dy persona janë vënë në pranga të policisë për kultivim të bimëve narkotike gjatë një operacioni të zhvilluar nga policia e Krujës në Thumanë. Burime...

I vranë burrin përpara syve, flet Silvana Çaka: Fillimisht na përplasën me makinë, më pas vrasësi…

Është zbardhur dëshmia e Silvana Çakës, gruaja e cila mbeti e plagosur mbrëmjen e djeshme në një atentat ku u vra bashkëshorti i saj...

Lajme të tjera

Web TV