Vdes ushtari i fundit që mori pjesë në çlirimin e Aushvicit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ka humbur jetën në moshën 98 vjeçare ushtari i fundit i mbijetuar sovjetik, i përfshirë në çlirimin e Aushvicit, David Dushman.

Mediat e huaja bëjnë me dije se Dushman mbahet mend, pasi me tankun e tij ka ulur gardhin elektrik rreth kampit të nazistëve, të vendosur në jug të Polonisë më 27 janar 1945, teksa forcat sovjetike janë nisur drejt Berlinit.

Nazistët kanë dëbuar rreth 1.3 milion persona në kompleksin në Aushvic në periudhën 1940-1945, sipas Muzeut të Holokaustit në Shtetet e Bashkuara.

Rreth 1.1 milion prej tyre janë varë nga autoritetet e kampit. Ndërkohë që forcat sovjetike i janë afruar Aushvicit, në janar të vitit 1945, nazistët kanë nisur të evakuojnë personat në kamp, duke shtyrë 60,000 të burgosur që të ikin.

Ndërkohë kur kanë arritur forcat sovjetike në kamp, aty kanë qenë rreth 7,000 të burgosur të sëmurë dhe gati duke vdekur.

Duke ndjekur karrierën e tij ushtarake, Dushman u bë trajner ndërkombëtar skulptori dhe skermë. Ai ishte skulptori më i mirë i BRSS në 1951 dhe ishte trajner i ekipit sovjetik të grave nga 1952 në 1988, sipas Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC). Gardistët e tij fituan dy medalje ari, dy medalje argjendi dhe tre medalje bronzi në Lojërat Olimpike Verore 1972 në Mynih.


Të fundit

Vdes ushtari i fundit që mori pjesë në çlirimin e Aushvicit

Ka humbur jetën në moshën 98 vjeçare ushtari i fundit i mbijetuar sovjetik, i përfshirë në çlirimin e Aushvicit,...

Aktorja e Hollivudit: Çdo femër është ngacmuar seksualisht të paktën një herë

Keira Knightley tha se ngacmimi seksual është një problem i madh dhe se nuk njeh asnjë grua që nuk e ka përjetuar të paktën...

Qindra kriminelë bien në pranga pasi përdorin aplikacionin e krijuar nga FBI

Autoritetet në Australi dhe Zelandën e Re deklaruan të martën se i kanë dhënë një goditje të madhe krimit të organizuar. FBI deklaron se...

Gjenocidi/ Kriminelë lufte në Hagë, heronj në Ballkan

Udhëheqësit politikë në rajon vënë në dyshim gjenocidin e Srebrenicës. Një prokuror në Hagë bën thirrje për një rregullore për të ndëshkuar lavdërimin e...

Shkarkohet Voltana Ademi nga kryetare Shoqatës së Bashkive, ja kush e zëvendëson

Asambleja e jashtezakonshme Shoqates se Bashkive të vendit qe u zhvillua sot në Lezhe ka shkarkuar Voltana Ademin nga ky pozicion. Në vend të saj...

Lajme të tjera

Web TV