Hapet gara për projektin e portit të ri në Porto Romano, zgjat deri më 9 korrik me fond 9.3 mln €

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Autoriteti Portual i Durrësit ka hapur garën për projektin që do të ketë porti i ri tregtar në zonën e Porto Romanos duke i hapur rrugë nisjes së punimeve për kthimin e portit të Durrësit në port turistik.

Projekti do të përfshijë ndërtimin në zonën ku ndodhet sot porti energjitik të katër terminaleve : një për mallrat e përgjithshëm dhe drithërat, një për materialet e ndërtimit, mineralet dhe qymyret dhe terminalin e mbetjeve, ndërsa terminali i pasagjerëve do të vijojë të qëndrojë i stacionuar pranë portit ekzistues.

Në total dizenjimi i projektit të portit të ri tregtar do të kushtojë 9.5 milion euro dhe pritet të përfundojë brenda 8 muajve, duke i hapur rrugë nisjes së punimeve brenda vitit.

Projekti i portit parashikohet të lidhet përmes një linje hekurudhore me zonën teknologjike të Spitallës si dhe do të parashikojë lidhjen direkt me akset kombëtare të zonës dhe pjesën logjistike të Shkozetit. Njëkohësisht me nisjen e punimeve në zonën e Porto Romanos, pritet edhe shndërrimi në port turistik i atij të Durrësit, ku qeveria është në bisedimet finale me kompaninë e Emirateve të Bashkuara EMAAR për të investuar 2 miliard Euro në këtë projekt.

Sipas burimeve zyrtare, ndërtimi i portit të ri tregtar do të kushtojë 500 milionë Euro dhe mendohet të jepet me koncesion për t’u ndërtuar me burimet financiare private, ndërsa mbikëqyrja e tij do të bëhet nga Autoriteti Portual.


Të fundit

Të buzëqeshur e të përqafuar/ Kryeministri Rama poston foton ‘krahë për krahë’ me Albin Kurtin (Foto)

Kryeministri i vendit, Edi Rama, ka publikuar një foto në “Instagramin” e tij, krahë për krahë me homologun kosovar,...

Hapet gara për projektin e portit të ri në Porto Romano, zgjat deri më 9 korrik me fond 9.3 mln €

Autoriteti Portual i Durrësit ka hapur garën për projektin që do të ketë porti i ri tregtar në zonën e Porto Romanos duke i...

Aksidenti në Tiranë /E reja humbi këmbën, shoferi 19-vjeçar është djali i ish-drejtorit të Policisë së Shtetit

Shoferi 19-vjeçar i cili aksidentoi një 30-vjeçare në trotuar në rrugën “Xhanfize Keko” në Tiranë është identifikuar me emrin Jehon Breçani. 19-vjeçari  ka humbur drejtimin...

Shtohet misteri pas vdekjes së Evgjeni Baxhos/ Simboli i ngjashëm me atë të viktimës pikturohet në murin pranë… (FOTO)

Misteri është shtuar akoma më shumë pas vdekjes së Evgjeni Baxhos pasi një simbol që u gjet në trupin e saj duket se qarkullon...

Të shtëna me armë zjarri brenda një supermarketi, humbin jetën 3 persona

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Florida të SHBA-së. Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar brenda një supermarketi, ku...

Lajme të tjera

Web TV