Ja çfarë duhet të bëni që të humbisni peshë pa diet

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se të mësuarit për të ngrënë si duhet është një dhuratë që secili prej nesh duhet ta bëjë për të jetuar më mirë, ka truke të vogla që aplikohen çdo ditë mund të ndihmojnë për të ulur të paktën 300 kalori nga ato që futen brenda 24 orësh.

Më pak kalori që do të çojnë në humbje peshe edhe pa ndjekur një dietë. bLe të zbulojmë se cilat janë të gjitha gjërat e vogla që mund të fillojmë të bëjmë menjëherë për të humbur peshë shpejt.

Gjithmonë preferoni ujin. Rregulli i parë i artë, veçanërisht me mbërritjen e verës, është të shmangni pijet e gazuara për të preferuar ujin. Mund të zgjidhni ta pini të thjeshtë ose me aromë. Një gjest i thjeshtë që mund të ndihmojë në eleminimin e kalorive dhe sheqerit.

Zgjedhja e kafesë në bar. Kur shkoni në lokal, shpesh tundoheni nga kaq shumë pije lakmitare. Sidoqoftë, një kafe (ose çaj) i mirë është ideal pasi përmban pak kalori. Padyshim që duhet të pihet pa sheqer dhe më së shumti me një pikë. Në këtë mënyrë do të shmangni marrjen e sheqerit dhe kalorive shtesë.

Porositni një sallatë. Kur jeni përreth, shpesh tundoheni nga sanduiçe ose pjata makarona të pasura me erëza. Zgjedhja në vend të një sallate të pasur ose një pjatë të bazuar në mocarela dhe perime ose bresaola dhe parmixhano do të kënaqë me shije, por ndihmon për të prerë shumë kalori.

Shmangni aperitivët. Kush nuk e do kohën e aperitivit? Megjithatë, është një nga situatat në të cilat shumë kalori ruhen midis alkoolit dhe mezeve. Për të mos hequr dorë nga jeta shoqërore, ju mund të zgjidhni një ujë të gazuar me limon dhe të shijoni një ose dy kube parmixhano. Do të ndiheni të kënaqur dhe linjat do t’ju falënderojnë shumë më shpejt sesa mendoni.

Lexo edhe :  Abuzoi seksualisht për 6 vite me të miturën/ 17-vjeçarja denoncon xhaxhanë e saj

Sezoni vetëm me vaj ulliri. vaji i ullirit ekstra i virgjër në sasinë e duhur, është një super ushqim në gjendje t’i ofrojë trupit shumë mjete të dobishme, disa prej të cilave edhe për të luftuar kilogramët e tepërt. Tri lugë gjelle në ditë është shuma e vlerësuar për një person me peshë normale.

Vendosja e këtyre strategjive të thjeshta në vend mund të ndihmojë në hedhjen e kilogramëve të tepërt pa sakrifica të mëdha. Padyshim, kur pesha për të humbur është më shumë, është më mirë të konsultoheni me një nutricionist në mënyrë që të mësoni se si të ushqeheni në mënyrën e duhur duke shmangur kalimin në një deficit kalorish ose duke konsumuar më pak vitamina dhe minerale sesa ju nevojitet për të jetuar mirë./MCN.tv

 

 


Të fundit

Ja çfarë duhet të bëni që të humbisni peshë pa diet

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë...

Abuzoi seksualisht për 6 vite me të miturën/ 17-vjeçarja denoncon xhaxhanë e saj

Një 50-vjeçar nga Selaniku i Greqisë dyshohet se abuzoi seksualisht me mbesën e tij të mitur. Rasti në fjalë, filloi të hetohet pasi e mitura...

Sistemi ultramodern i laboratorëve në QSUT/ Rama – Manastarliu: Do të shtrihet në të gjithë vendin

Në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” është instaluar një teknologji e re me sistem ultramodern të laboratorëve të analizave. Lajmin e ka dhënë sot...

Ishin prekur nga “gripi i shpendëve”, asgjësohen 181 shpendë në Peqin

181 shpendë janë asgjësuar nga veterinerët në Peqin, pasi nga kontrollet ka rezultuar se ato janë të infektuara me “gripin e shpendëve”. Ata u...

“Ai shpërtheu”, Vuçiç tregon debatin dhe tensionet me Kurtin: Nuk do e njohim kurrë Kosovën

"Ai erdhi duke mos u pajtuar për asgjë. Erdhi e më pyeti se kur do ta njohim Kosovën. I kam thënë kurrë. Ai shpërtheu”. Kështu...

Lajme të tjera

Web TV