Zjarri në ishullin grek del jashtë kontrollit, evakuohen banorët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një zjarri i madh shpërtheu këtë pasdite në ishullin grek Samos. Autoritet lokale nuk kanë arritur të vendosin nën kontroll zjarrin.

Drejtuesi lokal i kësaj zone kërkoi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme.

Gjenerali i Brigadës së Zjarrfikësve, Ioannis Stamoulis, koordinator i Operacioneve në Egje dhe Kretë, e cilësoi të vështirë situatën.

Siç tha ai “shpërthimet e zjarrit në Vourliotes janë shpërndarë dhe zjarri për shkak të erërave drejtohet në jug, drejt malit”.

Ndërkohë, Departamenti i Zjarrfikësve në Samos dhe policia vazhduan me evakuimin paraprak të dy hoteleve të vendosura pranë frontit të zjarrit.

Një total prej 210 personash thuhet se po evakuohen. Gjithsej 37 zjarrfikës me 15 automjete, tre helikopterë, tre aeroplanë dhe zjarrfikës vullnetarë janë të përfshirë në betejën me flakët.

Në vitin 2018 zjarret në Atikë u morën jetën më shumë se 100 personave

Të fundit

Bardhi kundër Bashës, hap “portën” për Berishën

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së zyrtare, Gazmend Bardhi, ka lënë të hapur mundësinë për bisedime me grupimin e Berishës,...

Horoskopi ditor, e martë 6 qershor 2023

Dashi Do keni disa keqkuptime gjatë kësaj dite në jetën tuaj në çift sot, por gjithçka mund të zgjidhet shpejt nëse tregoheni të matur e...

Pritjes i erdhi fundi/ Apple lançon syzet më të reja “Vision Pro”

Apple prezantoi ditën e sotme setin e ri të përfolur prej kohësh që do t'i vendosë përdoruesit e saj midis botës virtuale dhe asaj...

Lirimi i Tahirit nga qelia/ Gazetarja zbulon prapaskenat: Bashkëshortja pësonte kriza…

Gjatë një emisioni televiziv, gazetarja Klodiana Lala zbuloi të tjera detaje në lidhje e çështjen e lirimit të qelisë së ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

Lajme të tjera

Web TV