TOKIO 2020/ Me flamurin kombëtar, 9 sportistët shqiptarë parakalojnë në Lojrat Olimpike

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

9 sportistët shqiptarë kanë parakaluar në Lojrat Olipike në Tokio. Ka startuar në Tokio ceremonia hapëse e Lojërave Olimpike. Më shumë se 11,238 atletë nga 204 shtete do të garojnë në 33 sporte dhe 50 disiplina të ndryshme në “Tokio 2020”. Olimpiada do të presë 339 evente, ndërsa gjithçka do të mbyllet më datë 8 gusht. Në Stadiumin Olimpik të Tokios do të jetë perandori japonez Naruhito ai që do të hapë zyrtarisht Olimpiadën. Siç dihet, ceremonia e hapjes po zhvillohet nën masa të rrepta sigurie për shkak të situatës së krijuar nga pandemia COVID, teksa në stadium vetëm 1 mijë persona (funksionarë, të ftuar dhe media) kanë fatin ta ndjekin ngjarjen nga afër. Për shkak të masave të sigurisë, gjithashtu edhe numri i delegacioneve që do të parakalojnë do të jetë në numër tepër të kufizuar.

DETAJE NGA CEREMONIA

“E qartë, e thjeshtë dhe me momente të inspiruara nga drama që pandemia COVID ka shkaktuar në mbarë botën”, kështu ka startuar ceremonia inauguruese e “Tokio 2020”, e cila do të zgjasë 3 orë e gjysmë. Fillimi do t’i dedikohet eksperiencës që njerëzimi dhe bota e sportit në veçanti po kalon me pandeminë prej një viti e gjysmë. Sipas raportimeve të gazetarëve që kanë asistuar në provat gjenerale, spektakli do të nisë me një njeri të vetmuar në qendër të stadiumit. Artisti do të shfaqet i shtrirë dhe i përkulur, ndërsa më pas do të ngrihet në këmbë dhe do të drejtohet, duke simbolizuar rikthimin e jetës. Ndërkohë, në ekrane gjigante do të projektohen pamje të atletëve që stërviten nëpër dhomat e tyre, për t’i kujtuar të gjithë botës që sportistëve prezentë në Lojërat Olimpike u është dashur të stërviten për një pjesë të madhe të kohës vetëm, në shtëpitë e tyre, për shkak të karantinës.

Lexo edhe :  Jurgen Uldedaj mbron titullin e WBC Youth, mund Ukrahinasin Dmytro Serguta (Video)

 


Të fundit

TOKIO 2020/ Me flamurin kombëtar, 9 sportistët shqiptarë parakalojnë në Lojrat Olimpike

9 sportistët shqiptarë kanë parakaluar në Lojrat Olipike në Tokio. Ka startuar në Tokio ceremonia hapëse e Lojërave Olimpike....

Vetëm 21-vjeçe, kjo është shqiptarja e parë që garon për deputete të Bundestagut gjerman

Dafina Berisha, 21 vjeçarja me origjinë nga Kosova, synon të bëhet e para deputete shqiptare në Bundestagun gjerman. Ajo është kandidate e Partisë Social...

Horror në Greqi/ I moshuari gjendet i gozhduar në kangjella

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Greqi. Një i moshuar është gjetur i gozhduar në kangjellat e një blloku pallatesh në Kalithea. Ishin oficerët e...

Bëri një gabim gramatikor, ndjekësja kritikon Arbanën: Je dhe gazetare moj motër

Të gjithë bëjmë gabime gramatikore, ndoshta nga shpejtësia apo lodhja. Kështu i ndodhi edhe moderatores Arbana Osmani, dhe shumë shpejt mori kritikë nga një...

Rrëfeu para hetuesve krimet makabre në Vlorë, ky është vlonjati i arrestuar pasi kanosi me hanxhar të vëllanë

39-vjeçari që u prangos ditën e sotme nga policia, pasi kishte dhunuar fizikisht vëllain e tij dhe e kishte kanosur më hanxhar, nuk është...

Lajme të tjera

Web TV