IGJEUM: Ja qarqet ku rreziku për zjarret në pyje është i lartë sot dhe nesër

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit thotë se dita e hënë dhe e martë, paraqesin rrezik të lartë për zjarre në pyje në disa qarqe, konkretisht në Shkodër, Fier, Berat dhe Korçë.

Në zona të lokalizuara pritet rrezik “I LARTË”, konkretisht: Kukës (vl), Gjirokastër (jl) dhe Vlorë (v).

Ndërsa priten reshje lokalisht të dobëta në qarqet Shkodër, Kukës, Dibër, Tiranë, Elbasan, Korçë dhe Gjirokastër.

ZJARRET NË PYJE

Sot pasdite (e hënë dt.16) dhe nesër (e martë dt.17) pritet nivel “I LARTË” rreziku në qarqet Shkodër, Fier, Berat dhe Korçë dhe nivel “I MODERUAR’’ rreziku në qarqet e tjera të vendit (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Në zona të lokalizuara pritet rrezik “I LARTË”, konkretisht: Kukës (vl), Gjirokastër (jl) dhe Vlorë (v).

RESHJET

Sot pasdite (e hënë dt.16) dhe nesër (e martë dt.17) priten reshje lokalisht të dobëta në qarqet Shkodër, Kukës, Dibër, Tiranë, Elbasan, Korçë dhe Gjirokastër. Në qarqet e tjerë nuk priten reshje (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

TEMPERATURAT

Nesër (e martë dt.17) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 23 / 32 °C
në vendet e ulëta: 22 / 35 °C
në vendet malore: 17 / 32°C

Era

Sot pasdite (e hënë dt.16) dhe nesër (e martë dt.17) era pritet të fryjë e lehtë deri në mesatare.

Të fundit

“Rrebeshe shiu dhe ulje temperaturash”/ Surprizat e motit: Ja çfarë na pret këtë javë

Hakil Osmani nga MeteoAlb ishte mëngjesin e kësaj të hënë i ftuar në “Good Morning Albanians” ku bëri edhe...

Mjeku ngre alarmin: S’ka terapi për atrofi spinale muskulare, ja çfarë ndodh me pacientët

Naim Zeka, shefi i repartit të Neurolofgjisë në Pediatri, tha se për fat të keq Shqipëria ende nuk ka terapi për atrofinë spinale muskulare,...

Princesha Diana e quante mbretin Charles “një makth”, por pse?

Zbulimet e reja rreth princeshës Diana dhe marrëdhënien e saj me mbretin Charles, po dalin në dritë nga kryredaktorja e revistës “Majesty”, Ingrid Seward...

Arkitekti i njohur: Muzeun e Krujës nuk e projektoi vajza e Enver Hoxhës, por unë!

Pasi e kishin shtyrë për vite të tëra realizimin e këtij muzeu, Enver Hoxha vendosi më në fund që ta ndërtonte pikërisht atëherë, kur...

Emrat e rinj të ambasadorëve dhe të emisarëve të BE-së në Ballkanin Perëndimor

Ajo që ishte kuptuar kohë më parë nga burimet diplomatike të Radios Evropa e Lirë, lidhur me rotacionin e madh të ambasadorëve të Bashkimit...

Lajme të tjera

Web TV