E reja irakene qëllohet për vdekje me thikë kur refuzoi të martohej me kushëririn

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nourzan Al-Shammari, një vajzë e re nga kryeqyteti iraken Bagdad, është vrarë brutalisht duke u qëlluar me thikë në rrugë nga tre burra, pasi sipas raportimeve kishte refuzuar martesën e rekomanduar nga familjarët, me kushëririn e saj.

Vrasja e Al-Shammari ka shkaktuar zemërim në të gjithë Irakun, pas publikimit të pamjeve të rënda të krimit në rrjetet sociale.

Teksa kthehej në shtëpi në këmbë nga puna, e reja u sulmua nga tre burra me thika në duar dhe me shalle në fytyrë, shkruan rrjeti Mirror .

Rrjeti vendas Alsumaria News shkruante se ajo u vra në të ashtuquajturat “vrasje nderi” për refuzimin e martesës.

Policia tha se pas ngjarjes ka arrestuar vëllanë e Nourzan për rolin e tij të dyshuar në vrasje, ndërsa në kërkim janë dy kushërinj të saj.

Rrjetet vendase thonin se kjo nuk ishte martesa e parë e detyruar për vajzën, ndërsa ishte martuar edhe një herë tjetër kundër dëshirës kur ishte fëmijë.

Pamjet e renda te vrasjes ishin publikuar nga autoritetet irakene.

Mediat thonin se fillimisht vajza e ndjerë ishte martuar nga familjarët kur ishte vetëm 13 vjeç. Familja e kishte divorcuar nga burri i parë teksa xhaxhai kishte tentuar ta martonte me djalin e tij.

Nourzan, e cila punonte në një dyqan ëmbëlsirash, ishte kërcënuar vazhdimisht për mospranimin e martesës.

Të afërmit thonin se vajza ka qenë vazhdimisht objekt i dhunës shtëpiake në shtëpinë e prindërve, dhe se kohët e fundit kishte postuar në rrjetet sociale duke thënë se nuk ndjehej e sigurtë.

Zëdhënësi i ministrisë së brendshme irakene Gjeneral Saad Maan tha se vëllai i Nourzan, ka pranuar vrasjen, duke u justifikuar për “probleme familjare”.

Emri i Nourzan po shpërndahet gjerësisht në Lindjen e Mesme me një ‘hashtag’ për të protestuar për dhunën kundër grave.


Të fundit

E reja irakene qëllohet për vdekje me thikë kur refuzoi të martohej me kushëririn

Nourzan Al-Shammari, një vajzë e re nga kryeqyteti iraken Bagdad, është vrarë brutalisht duke u qëlluar me thikë në...

BE arrin qëllimin/ Vaksinohen mbi 250 milion njerëz, alarm për shfaqjen e variantit të ri në Afrikën e Jugut

Bashkimi Evropian ka arritur qëllimin e tij të parë të vaksinimit masiv kundër Covid-19. 70 për qind e të rriturve ose ndryshe mbi 250...

Shkaktoi aksidentin tragjik me 11 viktima në Kroaci, gjykata merr vendimin për shoferin nga Kosova

Gjykata në Kroaci ka vendosur të shtyjë me dy muaj afatin e paraburgimit për shoferin e autobusit me pasagjerë shqiptarë nga Kosova që doli...

Tentoi të korruptojë policët kufitarë, procedohet penalisht senegalezi në Pogradec

Një 22-vjeçar është proceduar penalisht pasi në doganën e Qafë Thanës ka tentuar të korruptojë një punonjës policie. Bëhet me dije se është proceduar penalisht...

Do ekzekutonin anëtarin e një bande në Durrës/ 3 “vrasësit me pagesë” mbyllin gojën

Tre të arrestuarit në Durrës, të dyshuar si vrasës me pagesë, kanë mbyllur gojën në polici, duke mos treguar se kush ishte shënjestra e...

Lajme të tjera

Web TV