E keni ditur gabim, paratë mund të blejnë lumturinë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Që paratë nuk mund të blejnë lumturinë tashmë mund të konsiderohet si një mit i vjetër. Sipas hulumtimeve të reja të opinionit publik, studiuesit janë përpjekur ta testojnë atë-me rezultate të ndryshme.

Psikologu Daniel Kahneman dhe ekonomisti Angus Deaton (të dy fitues të Çmimit Nobel në ekonomi) panë sondazhet e Gallup dhe zbuluan se vlerësimi i amerikanëve për kënaqësinë e jetës u rrit në hapin e parë me të ardhurat.

Mirëqenia emocionale u mat duke pyetur për ndjenjat e përjetuara, pastaj duke i klasifikuar përgjigjet nëse ato shfaqën afekt pozitiv apo afekt blu (shqetësim dhe trishtim) dhe stres.

Të ardhurat mesatare të familjes amerikane ishin 68,703 dollarë në vitin 2019. Ndër pjesëmarrësit në sondazhin e Killingsworth, ishin 85,000 dollarë.

Përfundimi, është se ndërsa lidhja është më e fortë për kënaqësinë e jetës sesa për mirëqenien me përvojë, ajo nuk zhduket për këtë të fundit pas 75,000 dollarë ose 90,000 dollarë. Pra paraja vazhdon të blejë lumturi, madje edhe për njerëzit e pasur./MCN.tv


Të fundit

E keni ditur gabim, paratë mund të blejnë lumturinë

Që paratë nuk mund të blejnë lumturinë tashmë mund të konsiderohet si një mit i vjetër. Sipas hulumtimeve të...

Welcome Bonus: Playing Online Slots

If you love playing slots and want to win, then you may be looking for a few ways to play with slot machines without...

Yuri Kim falënderon Gjonajn: Me kontributin e saj Reforma në Drejtësi ka filluar të japë rezultate

Ambasadorja amerikanë Yuri Kim ka takuar ish-ministren e Drejtësisë Etilda Gjonajn, për ta falenderuar për punën që ka bërë në krye të kësaj ministrie,...

Covid në Shqipëri/ Humbin jetën 4 persona, ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Nëse jeni mbi 18...

Fëmija autik gjendet në pyll pas 4 ditësh i zhdukur, ja si reagoi 3-vjeçari kur pa nënën (Video)

Një ‘mrekulli’ i ka shpëtuar jetën 3-vjeçarit Anthony "AJ" Elfalak, i cili ka qenë i zhdukur prej më shumë se katër ditësh. Momenti i...

Lajme të tjera

Web TV