Vizita në Shqipëri/ Gazeta arabe shkruan për takimin e Ramës me Princin Faisal Bin Farhan, ja çfarë u diskutua

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gazeta arabe e botuar në gjuhën angleze “Saudi Gazette” ka shkruar për takimin e kryeministrit Rama me Princin Faisal Bin Farhan që është dhe ministri i jashtëm i Arabisë Saudite. Në takimin e zhvilluar sot në kryeministri i pranishëm në krah të kryeministrit ka qenë dhe ministri Arben Ahmetaj.

Sipas gazetës, pala shqiptare dhe arabe rishikuan marrëdhëniet e miqësissë dhe respektit reciprok mes dy vendeve dhe popujve teksa diskutuan për bashkëpunimin dypalësh në fusha të ndryshime.

Po ashtu në bisedime u trajtua dhe mënyra për të konsoliduar partneritetin ekonomik mes Shqipërisë dhe Arabisë Saudite.

Në shkrim thuhet se iniciativat do të përcaktojnë drejtimin e Arabisë Saudite dhe rajonit në mbrojtjen e tokës dhe natyrës.

SHKRIMI NGA “SAUDI GAZETTE”

Kryeministri shqiptar Edi Rama priti në zyrën e Kryeministrit të shtunën Ministrin e Jashtëm Princ Faisal Bin Farhan.

Gjatë auditorit, Princi Faisal përcolli përshëndetjet e Kujdestarit të Dy Xhamive të Shenjta Mbretit Salman dhe Princit të Kurorës Muhammad Bin Salman kryeministrit, qeverisë dhe popullit të Shqipërisë.

Të dyja palët rishikuan marrëdhëniet e miqësisë dhe respektit reciprok midis dy vendeve dhe dy popujve vëllezër dhe diskutuan forcimin e aspekteve të bashkëpunimit dypalësh në fusha të ndryshme dhe mënyrat për t’i mbështetur dhe zhvilluar ato, përveç diskutimit të zhvillimeve dhe përpjekjeve rajonale dhe ndërkombëtare të bëra në konsiderata e tyre

Sesioni i bisedimeve trajtoi mënyrat për të konsoliduar partneritetin ekonomik midis dy vendeve në dritën e Vizionit të Mbretërisë 2030, përveç diskutimit të intensifikimit të bashkëpunimit midis Mbretërisë dhe Shqipërisë në fushat politike dhe ekonomike.

Bisedimet gjithashtu mbuluan përpjekjet rajonale dhe ndërkombëtare të Mbretërisë për të ruajtur planetin dhe përmbajtjen e shpalljes së Princit të Kurorës në lidhje me Arabinë Saudite të Gjelbër dhe nismat e Gjelbra në Lindjen e Mesme.

Lexo edhe :  Kuzhinieri i Ronaldos zbulon dietën e lojtarit dhe "trukun" e tij kundër yndyrës

Këto iniciativa do të përcaktojnë drejtimin e Mbretërisë dhe rajonit në mbrojtjen e tokës dhe natyrës me një hartë ambicioze.


Të fundit

Vizita në Shqipëri/ Gazeta arabe shkruan për takimin e Ramës me Princin Faisal Bin Farhan, ja çfarë u diskutua

Gazeta arabe e botuar në gjuhën angleze “Saudi Gazette” ka shkruar për takimin e kryeministrit Rama me Princin Faisal...

Juventusi zyrtarisht në krizë / Vetëm një pikë në tre ndeshje, Napoli fiton me përmbysje

As zgjedhja për të lënë pa grumbulluar të gjithë grupin e lojtarëve amerikano-latinë nën arsyetimin se ishin të lodhur nga angazhimet me kombëtaret dhe...

Operacion antidrogë në Greqi, kapen rreth 335 kg kanabis që vinte nga Shqipëria

Një operacion antidrogë në Greqi ka çuar në sekuestrimin e 334.732 kg kanabis që vinte nga Shqipëria drejt shtetit fqinj. Policia ka arrestuar një 51-vjeçar...

Studimi amerikan: Një person i pavaksinuar ka 11 herë më shumë gjasa të humbë jetën nga COVID

Personat që nuk janë vaksinuar plotësisht kundër COVID, kanë më shumë se 10 herë gjasa të shtrohen në spital dhe 11 herë më shumë...

Greqi/ Sherr mes shqiptarëve brenda lokalit, njëri u shpëton thikave dhe fshihet në tualet

Një ngjarje e ‘çuditshme’ ka ndodhur në Greqi, ku një shqiptar është sulmuar nga dy bashkëatdhetarë. Sipas mediave greke, shqiptari u sulmua me thikë...

Lajme të tjera

Web TV