Kryeministri Rama në 30-vjetorin e PNUD: Kemi parë dy botë të ndryshme, na është dashur të mësojmë si fëmijët abetaren

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në ceremoninë e 30-vjetorit të Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara në Shqipëri (PNUD), kryeministri Edi Rama deklaroi se ky program ka qenë i pranishëm në etapat më të rëndësishme dhe më kritike të vendit.

Gjatë fjalës së tij, Rama tha se në këto 30 vite janë realizuar shumë projekte nga ky bashkëpunim, duke shtuar se ky program ka qenë mbështetës për Shqipërinë në aspektin demokratik, atë human si edhe social.

“Më kanë bërë një fjalim shumë të gjatë do të mundohem të flas në një mënyrë të përmbledhur. Shqipëria hyri në Kombet e Bashkuara në dhjetor të 1955, por u deshën 36 vjet që të hynte në një marrëdhënie domethënëse të organizatës së Kombeve të Bashkuara. Në atë kohë qëllimi i vetëm ishte t’i jepte sa të mundej oksigjen vendit në një moment ndryshimi dramatik që bashkë me lirinë kishte sjellë edhe një mal me sfida. Është vërtetë e paimagjinueshme që në harkun e një jete kemi pasur fatin të shohim dy botë kaq të ndryshme me njëra-tjetrën. Ne po në harkun e një jete jemi anëtarë jo të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Në këto 30 vite janë bërë shumë gjëra nga ky bashkëpunim. Ajo që bën përshtypje është fakti se programi ka qenë i pranishëm në të gjitha momentet më kritike të këtij procesi të transformimit të vendit nga një diktaturë totalisht e mbyllur në një demokraci në ndërtim e sipër. Programi ka qenë i pranishëm me hapjen e shkollës së parë publike të administratës, apo edhe në momentin e trazirave të mëdha të 1997. Falë programit kemi pasur mundësinë të ndërveprojmë me një organizatë e cila më shumë se sa paratë ka si vlerë dijen dhe aftësinë për të transferuar dijen në funksion të organizimit. Një shoqëri e tërë është dashur të hyjë në kurs të vërtetë kundër analfabetizmit, dhe këtu besoj që programi ka një dorë që është e paharrueshme. Ka qenë i pranishëm në periudhën e kthesës historike të Tiranës, ku pas 11-vjeçari kaosi dhe deformimi urban të paimagjinushëm, dhe i mungesës së ligjit e rregullit, u futëm në një rrugë të re duke u përpjekur të rikthejmë qytetin te njerëzit, tu japim sensin e hapësirës publike si një hapësirë e ndërmjetme mes pronave private të njerëzve. Kemi pasur mundësinë të punojmë me një organizatë që më shumë se paratë ka dijen dhe transferimin e dijeve. Na është dashur që këto gjëra ti mësojmë si fëmijët abetaren, rast pas rasti” , tha Rama.

Lexo edhe :  SHBA dhe BE me deklaratë të përbashkët: Të nisin pa vonesa negociatat e pranimit në BE të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut


Të fundit

Kryeministri Rama në 30-vjetorin e PNUD: Kemi parë dy botë të ndryshme, na është dashur të mësojmë si fëmijët abetaren

Në ceremoninë e 30-vjetorit të Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara në Shqipëri (PNUD), kryeministri Edi Rama deklaroi...

Rama bën ndryshime në qeveri

Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e sotme ka emëruar Enkelejda Muçajn zëvendësministre të Infrastrukturës dhe Energjisë. VENDIMI I PLOTE EMËRIM NË DETYRË Në mbështetje të nenit 100...

Rikthehet karantina/ Shteti i parë në Evropë që po mbyll shkollat dhe bizneset: Jemi në rrezik!

Letonia ka njoftuar një bllokim një mujor nga Covid-19 pas një rritje të infeksioneve, duke u bërë vendi i parë në Evropë që rivendos...

8 humbje jete e 659 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit

Tetë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në vend si pasojë e COVID. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se po...

KPK shkarkon nga detyra gjyqtaren e Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi sot shkarkimin nga detyra të gjykatëses Manjola Beljeri nga Gjykata e  Rrethit Gjyqësor Tiranë. Shkarkimi i Bejlerit u vendos...

Lajme të tjera

Web TV