Hetimi i aktiviteteve anti-amerikane / “Hollywood 10”, lista e zezë me emrat e artistëve komunistë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në 24 nëntor të vitit 1947, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Komisioni i Dhomës së Përfaqësuesve mbi hetimin e Aktiviteteve anti-amerikane dënon me 6 muaj deri në 1 vit burgim grupin e ashtuquajtur “Hollywood 10” , Lista e zezë me emrat e 10 regjisorëve, operatorëve, skenaristëve, aktorëve, drejtorëve të filmave për qëndrim mospërfillës ndaj pyetjeve të Komisionit nëse ishin ose jo komunistë.

Ata kishin dalë përpara Komisionit të Aktiviteteve anti-amerikane në tetor 1947 dhe refuzuan t’u përgjigjeshin pyetjeve në lidhje me përkatësinë e tyre të mundshme komuniste. Grupi fillimisht përfshinte edhe shkrimtarin gjerman Bertolt Brecht, por Brecht iku nga Amerika. Ndërsa ishte në burg, Edward Dmytryk, drejtor filmi, ndahet nga të dënuarit e tjerë dhe bie dakord për të bashkëpunuar me Komisioni, duke pranuar se ishte komunist dhe kallzoi emrat e 26 të tjerëve. Me përjashtim të Dmytryk, 9 pjestarët e listës së zezë u përjashtuan nga industria amerikane e filmit; megjithëse disa përdorën pseudonime, si për shembull Dalton Trumbo, i cili me emër të rremë fitoi edhe Çmimin Oskar për skenarin më të mirë për filmin “The Brave One “(1956). Lista e zezë e kuqe u shfuqizua nga fillimi i viteve 1960.


Të fundit

Hetimi i aktiviteteve anti-amerikane / “Hollywood 10”, lista e zezë me emrat e artistëve komunistë

Në 24 nëntor të vitit 1947, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Komisioni i Dhomës së Përfaqësuesve mbi hetimin...

Ahmetaj: Do të rrisim me 5 % pensionet, ndihma ekonomike do të dyfishohet për fëmijët dhe familjet në vështirësi

Zv. kryeministri i Shqipërisë, Arben Ahmetaj kanë përuruar së bashku me kryebashkiakun Erion Veliaj, qendrën e re sociale në Kombinat, e cila është rindërtuar...

Çamçakëzi anti-covid/ Zvogëlon sasinë e virusin në pështymë dhe ndihmon në kufizimin e transmetimit

Ndërsa jemi në kulmin e një vale të re të pandemisë, studiuesit mundohen të gjënë gjithnjë mënyra të reja për të parandaluar virusin e...

Kontratat, APP: Plani i zbatimit të nënshkruhet brenda 7 ditësh, autoritetet të parashikojnë risqet

Agjencia e Prokurimit Publik u ka kërkuar autoriteteve kontraktore që të jenë korrekte në mënyrën sesi bëjnë ndjekjen e zbatimit të një kontrate kur...

“Krimi i organizuar dhe korrupsioni dëmtojnë shtetin ligjor”, ambasadorja Kim: Ky është vetëm fillimi!

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim deklaroi se mënyra e vetme për të luftuar krimin është pavarësia e institucioneve. Gjatë fjalës së saj Kim theksoi...

Lajme të tjera

Web TV