test

Banka shpërndan gabimisht 154 milionë euro në llogaritë e 2 mijë personave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Banka “Santander”, dega e saj në Britaninë e Madhe u ka dhënë kuptim festave për të paktën 2 mijë klientë të sa1, duke depozituar gabimisht 154 milionë euro në llogari të ndryshme.

Pagesa u nda në 75 mijë transaksione për klientë të korporatave dhe komerciale”, – deklaroi banka Santander në një reagim të bërë të enjten.

“Na vjen keq që për shkak të një problemi teknik, disa pagesa për klientët tanë të korporatave janë dubluar gabimisht”, – thuhet në deklaratë.

Banka është duke punuar që të kthejë paratë e shpërndara gabimisht, por një pjesë e tyre kanë përfunduar në llogari të bankave rivale dhe rikthimi mund të jetë mjaft i ndërlikuar.

“Santander UK” është një degë tërësisht në pronësi të bankës globale Banco Santander, e cila ka selinë në Spanjë. Dega britanike ka 14 milionë klientë aktivë dhe 616 degë të shpërndara.

Gabime të ngjashme kanë ndodhur edhe më herët kur një bankë depozitoi aksidentalisht 50 miliardë dollarë në llogarinë e një familjeje në Luiziana të SHBA, por paratë u rikthyen.

Gafa më e rëndë është bërë nga Citibank që humbi 500 milionë dollarë. Në fakt ajo u dërgoi aksidentalisht në llogari 900 milionë dollarë huadhënësve të kompanisë kozmetike Revlon.

400 milionë mundi t’i rikthejë ndërsa për marrjen e 500 milionë të tjerëve shkoi në gjykatë me argumentin se ato nuk ishin paguar vullnetarisht.

Por në shkurt, një gjykatës i Gjykatës së Qarkut të SHBA vendosi se banka nuk do të lejohet të rikuperojë paratë

Të fundit

Kredi me zero interes për punonjësit e administratës, ja si do të ndahen, kriteret

Zbardhet sistemi i pikëzimit me kriteret mbi bazën e të cilave do të vlerësohen punonjësit e administratës që aplikojnë...

Djali i Belerit kandidat i PD për Himarën? Dhuli zbulon çfarë pritet të ndodhë

Apeli i GJKKO la në fuqi dënimin për Fredi Belerin me 2 vite burg për korrupsion zgjedhor. Ish-zëdhënësi i fushatës së Belerit, Skerdjan Dhuli...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re këngëtari i njohur

Shifty Shellshock, emri i vërtetë i të cilit ishte Seth Binzer, i grupit Crazy Town, të cilët u bënë të njohur për këngën e...

“Grekët, të zënë në çarkun e tyre”/ Çupi: ‘Beleri’, problem i Greqisë

Gjykata e Apelit të Posaçëm la të pandryshuar dënimin për Fredi Belerin. Kryetari i zgjedhur i Himarës do të qëndrojë në qeli deri në...

VIDEO/ Austria kalon në avantazh ndaj Holandës, autogol qesharak i Malen

Mbyllen 45-minutat e para në dy ndeshjet e Grupit D, aty ku rezultati më befasues vjen nga ndeshja mes Holandës dhe Austrisë. Për momentin...

Lajme të tjera

Web TV