Ekskluzive/ Brenda shtëpisë gjigante të Hankos në Greqi, nënës së Ali Pashë Tepelenës (Foto/Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Edhe pse sot ndodhet përtej kufirit, historia 109-vjeçare e Konicës flet shqip, pasi qysh nga fillimi i saj, e deri në ditët e sotme brezat kanë ruajtur dhe transmetuar më së miri identitetin shqiptar.

Kjo gjë evidentohet fare lehtë kur në rrugët dhe lagjet e qytetit, dëgjon më shumë gjuhën shqipe, sesa atë greke. Midis elementëve të shumtë shqiptarë të pranishëm dhe aktualë, Konica rezervon edhe monumente me vlera të rralla, që për historinë dhe kulturën tonë janë asete të rëndësishme. Nëse ndjek rrugën malore me kalldrëm nga qendra, në majë të kësaj qyteze kodrinore një godinë e veçantë të tërheq vëmendjen.

Me një arkitekturë të mahnitshme, shtrirje të gjerë dhe një kompozim ideal elementesh kulturorë e historikë, në krye të Konicës kuvendon shtëpia e Zenel Beut, ku jetoi Hanko, nëna e Ali Pashë Tepelenës. Kjo shtëpi është e vendosur në një zonë ku qëndronin të vendosura shtëpitë e bejlerëve shqiptarë. Pas martesës me Veli Bej Tepelenën, Hankua lindi Ali Pashë Tepelenën, i cili prej nënës ka një lidhje të veçantë me këtë qytet.

Duke marrë parasysh kohën në të cilën kanë jetuar aty dhe kushtet e atyre kohëve, kjo godinë te prezanton me pushtetin dhe madhështinë e asaj familjeje.

Rezidenca ka mure të mëdha rrethuese dhe një portë hyrëse të madhe me hark nga sipër, një traditë të cilën e shohim të aplikuar gjerësisht në këtë zonë. Brenda këtyre mureve gjenden kolona, mure të tjera të lënë përgjysëm si dhe një pjese e shtëpisë së Hamkos.

Kjo ndërtesë është restauruar nga vendasit për t’i rezistuar kohës, por gjithsesi elementët tradicionalë kanë mbetur mbizotërues si gurët e skalitur, apo edhe vizatimet karakteristike në gurët e gjithë këtij monumenti.

Lexo edhe :  Ronela Hajati fitoi çmimin e parë, Alban Ramosaj reagon pas humbjes në Festivalin e Këngës, ka dhe një mesazh

Ne kemi hyrë në brendësi të këtij monumenti dhe kemi eksploruar nga afër shtëpinë ku ka jetuar Hanko dhe Ali Pashë Tepelena.


Të fundit

Me origjinë nga Dibra, por jetonte në Maminas/ Kush është Erion Çela, 35-vjeçari që u ekzekutua në “Don Bosko”

Detaje të reja kanë dalë nga atentati i ndodhur në një lokal në “Don Bosko”, ku mbeti i vdekur...

Akuzat për blindim, Bardhi: Protestë kundër lyerjes së PD-së, Berisha ka humbur arsyen

Sekretari të Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi i është përgjigjur akuzave të Sali Berishës dhe Grupit të Rithemelimit. Në një postim në rrjetet sociale,...

Shqipëria anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB, Rama publikon pamjet nga ceremonia e vendosjes së flamurit shqiptar

Kryeministri Edi Rama, ka publikuar në rrjete sociale momentin kur flamuri shqiptar vendoset pranë flamujve të shteteve anëtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Rama...

Ekskluzive/ Brenda shtëpisë gjigante të Hankos në Greqi, nënës së Ali Pashë Tepelenës (Foto/Video)

Edhe pse sot ndodhet përtej kufirit, historia 109-vjeçare e Konicës flet shqip, pasi qysh nga fillimi i saj, e deri në ditët e sotme...

E fundit/ Aksident i rëndë në Durrës, makina përplas për vdekje këmbësorin

Një aksident me vdekje raportohet të ketë ndodhur në Durrës. Burime nga policia bëjnë me dije rreth orës 18:40, në aksin rrugor Gjiri i...

Lajme të tjera

Web TV