test

BE nis shqyrtimin e aplikimeve nga Ukraina, Gjeorgjia dhe Moldavia për t’u bashkuar me familjen Evropiane

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ambasadorët e BE, kanë rënë dakord të shqyrtojnë ofertat e Ukrainës, Gjeorgjisë dhe Moldavisë, për t’u bashkuar në familjen Evropiane.

Në një postim në Twitter të hënën, Presidenca franceze e BE-së tha se 27 Përfaqësuesit e Përhershëm të Vendeve Evropiane kishin rënë dakord të ftojnë Komisionin Evropian të paraqesë një opinion për secilën prej aplikimeve për anëtarësim në BE të paraqitura nga Ukraina, Gjeorgjia dhe Moldavia.

Ky fillon një proces që mund të marrë vite për të përfunduar përpara se të tre vendet ish-sovjetike të konsiderohen vende kandidate për t’u bashkuar me BE.
Vendet që dëshirojnë të bëhen pjesë e Bashkimit Evropian duhet të përmbushin “kriteret e anëtarësimit”, të cilat përfshijnë reforma komplekse sociale, ligjore dhe politike dhe janë “kushte thelbësore që të gjitha vendet kandidate duhet të plotësojnë për t’u bërë një shtet anëtar”, sipas rregullave të BE-së.

“Kapaciteti i BE-së për të absorbuar anëtarë të rinj”, është gjithashtu pjesë e konsideratës për lejimin e vendeve të reja për t’u bashkuar me bllokun.

 

 

Ndërkohë, presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha në një postim në Tëitter të hënën se oferta e anëtarësimit të Ukrainës do të diskutohet në “ditët e ardhshme”.

Të fundit

Josa: Kualifikimi s’është i pamundur

I mirënjohuri Mirel Josa, i ftuar në “Euro 24” në News 24 tregoi këndvështrimin e tij për Spanjën në...

Holanda dhe Franca përplasen për kreun e grupit D, formacionet zyrtare të skuadrave

Holanda dhe Franca do të përballen në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve në kuadër të Grupit D në Euro 2024. Të dyja skuadrat...

Lady Gaga bën daljen e parë publike pas thashethemeve për shtatzëni

Këngëtarja e njohur Lady Gaga është shfaqur për herë të parë në publik pas thashethemeve për shtatzëni, gjatë shfaqjes së saj në Las Vegas....

Hëna e Plotë e qershorit, shenjat e horoskopit që preken më shumë

20 qershori ishte një ditë e ngarkuar për yjet pasi kishim solsticin veror në hemisferën veriore dhe ditën e parë të sezonit të Gaforres. Vetëm...

Euro 2024/ Austria fiton duke bindur, 3 gola për 3 pikë

Polonia dhe Austria u përballën në Berlin, në ndeshjen e vlefshme për raundin e dytë, të Grupit D., sfidë e fituar nga austriakët 3-1. Sfida...

Lajme të tjera

Web TV