test

Soros zbulon planin për të shpëtuar demokracinë amerikane

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Gjykata e Lartë e SHBA-së dhe Partia Republikane e Donald Trump përfaqësojnë një kërcënim më të madh për SHBA-në sesa Rusia dhe Kina dhe duhet të mposhten me çdo mjet të nevojshëm”.

Kështu u shpreh mega-donatori demokrat George Soros në një shkrim të botuar më 4 korrik.

91-vjeçari ka bërë thirrje edhe më parë për ndryshimin e regjimit në Kinë dhe një fitore të shpejtë ndaj Rusisë. Në artikullin e tij të fundit, ai i quajti ata “regjime represive” që “duan të imponojnë një formë autokratike të qeverisjes në botë”. Megjithatë, një kërcënim shumë më i madh për SHBA-në vjen nga “armiqtë e brendshëm të demokracisë”, të cilët përfshijnë “Gjykatën Supreme aktuale, e cila dominohet nga ekstremistët e ekstremit të djathtë dhe Partia Republikane e Donald Trump”, argumentoi ai,

Duke i bërë jehonë Presidentit Joe Biden, Soros denoncoi gjykatën për vendimin e Dobbs, muajin e kaluar, i cili përmbysi precedentin Roe kundër Wade në vitin 1973 për abortin. Ai tha se logjika e vendimit rrezikon të drejta të tjera të njohura sipas Amendamentit të Katërmbëdhjetë, “midis tyre të drejtën për kontracepsion, martesën e të njëjtit seks dhe të drejtat LGBTQ”, por ndoshta edhe martesën ndërracore.

“Është gjithashtu e qartë se kjo Gjykatë synon të kryejë një sulm frontal ndaj degës ekzekutive,” argumentoi Soros, duke treguar vendimet në lidhje me autoritetin e Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit, pronësinë e armëve dhe rindarjen.

“Emëruesi i përbashkët në vendimet e fundit të gjykatës është “mbështetja e kauzave të promovuara nga Partia Republikane e Trump dhe dobësimi ose nxjerrja jashtë ligjit e kauzave të favorizuara nga Partia Demokratike.

Vendimi i Dobbs është pjesë e një plani të hartuar me kujdes për ta kthyer SHBA-në në një regjim represiv dhe mënyra e vetme për t’i ndaluar ata është “të flakësh Partinë Republikane nga detyra. Demokratët aktualisht kontrollojnë Shtëpinë e Bardhë dhe të dy dhomat e Kongresit. Republikanët sulmojnë sistemin tonë të demokracisë nga çdo anë”, shkroi Soros, duke akuzuar partinë se “ka grumbulluar si Gjykatën e Lartë ashtu edhe shumë gjykata më të ulëta me ‘gjyqtarë ekstremistë’ dhe ka miratuar ligje që e bëjnë votimin shumë të vështirë si dhe bëjnë përmbysje të sistemit zgjedhor më lehtë në nivel shtetëror.”

Lexo edhe :  “Ditët në koma, shihja një dritë”, Bujar Qamili rrëfen betejën për jetën

“Mbijetesa e demokracisë në SHBA është shumë e rrezikuar. Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për ta parandaluar këtë duke përfshirë kontaktin me disa republikanë që votuan për Trumpin, por që refuzuan ‘gënjeshtrën e tij të madhe’ për parregullsi në zgjedhjet e 2020. Kjo ka të bëjë me ‘rivendosjen e një sistemi politik funksional dypartiak’, i cili është në thelb të demokracisë amerikane”, u shpreh ai ndër të tjera.

Miliarderi me origjinë hungareze ka investuar miliona për të ndihmuar kauzat e demokratëve, nga zgjedhjet e ardhshme kombëtare të mesit të mandatit deri te garat e avokatëve të qarkut në juridiksionet kryesore.

Të fundit

Bimët mjekësore, eksporte të sigurta drejt tregjeve elitare të BE-së

Bimët medicinale dhe aromatike janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë në Malësinë e Madhe, duke punësuar qindra burra...

‘Çmendet’ moti/ Përmbytjet bëjnë kërdinë në këtë vend, 9 viktima dhe 17 të zhdukur

Të paktën 9 persona kanë vdekur dhe 17 të tjerë mbeten të zhdukur për shkak të shirave të dendur në Kinë, njoftoi media shtetërore...

Subvencionet në bujqësi, 18 mijë aplikime fituese deri tani

Në Skemën Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi 2024, rreth 18 mijë aplikime janë shpallur fituese pas përfundimit të fazës së parë, ndërsa procesi vijon...

4 arsyet psikologjike pse gocat qajnë kur kanë ditëlindjen

Me siguri që edhe ju i keni parë videot e ditëlindjeve që qarkullojnë në platformat Reddit apo TikTok, ku shumica e gocave shfaqen duke...

“Alma Arrazi, fillimi i fundit tragjik”/ Ja çfarë i tha bashkëshorti para aktit fatal

Rasti i Alma Arrazit, e cila u vetëmbyt në ujërat e lumit Buna sëbashku me 3 fëmijët e mitur, vijon të tronditë opinionin. Ditën...

Lajme të tjera

Web TV