I përlotur para varrit të nënës! Fotoja e 6-vjeçarit ukrainas shpërndahet masivisht

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një fotografi e 6-vjeçarit Vlad duke qëndruar pranë varrit të nënës së tij, në oborrin e shtëpisë në Buça të Ukrainës tronditi botën. Buça përjetoi disa nga skenat më të kobshme të agresionit rus. Nëna e Vladit, Marina Naumetz, vdiq kur familja u detyrua të strehohej në bodrum gjatë agresionit rus.

Korrespondentët e Zërit të Amerikës, biseduan këto ditë me të atin e Vladit, Ivan Drahun, i cili ndodhet ende në Kiev dhe përshkruan në vazhdim tmerret që përjetoi familja e tij.

Fotografia e djalit që qëndron pranë varrit të nënës së tij në Buça është shpërndarë në mbarë botën, si simbol i agresionit të Rusisë në Ukrainë.

Nëna e Vladit, Marina Naumetz, kujdesej për fëmijët. Kur filloi lufta, familja u fsheh në bodrumin e kompleksit të apartamentit të tyre në Buça.

 

 

Bashkëshorti i Marinës, Ivan Drahun, kujton se si familja e tij rrallë dilte nga bodrumi.

“Ishte e vështirë sepse ishte shumë ftohtë; ishte e vështirë të merrje frymë. Rrinim ulur atje, në errësirë. Nuk mund të dilnim jashtë; përdornim një kovë për të shkuar në banjë”.

Ivani thotë se bombardimet ishin shumë tronditëse për gruan e tij. Një natë, ajo shkoi të flinte dhe nuk u zgjua më kurrë.

“Marina ishte gjithmonë e stresuar. Ajo ndjente zemrën e saj t’i rrihte shpejt herë pas here. // Kishte dhimbje koke; merrte shumë ilaçe për zemrën”.

Fqinjët e ndihmuan Ivanin të varroste gruan e tij në oborr. Arkivoli u bë nga një dollap i vjetër.

Marina kishte dy fëmijë të tjerë nga martesa e saj e parë, Sofia 13-vjeçare dhe Vladimiri 10-vjeçar.

“Vladimiri dhe Sofia e kuptuan, por Vladi nuk e konceptonte dot vdekjen e së ëmës. I thoshim se mami ka ikur për të punuar. Por më pas, ngadalë ai e kuptoi se çfarë kishte ndodhur. Ishte natë dhe më zgjoi e më pyeti: ‘Babi, a vdiq mami?’ Çfarë të bëja? I thashë: ‘Po, bir, mami vdiq. Por ajo është me ne, ajo na sheh, ajo na mbron”.

Lexo edhe :  Ndryshime në hartën e Europës? Plani 'djallëzor' i Putin pas referendumeve në Ukrainë

Një javë pas vdekjes së Marinës, Buça u çlirua. Ivani zhvarrosi trupin e Marinës për ekzaminim mjeko-ligjor dhe më pas e rivarrosi në varreza. Ekzaminuesi tha se ajo kishte vdekur nga zemra.

Ivani donte të largohej nga vendi që i kujton vdekjen e gruas së tij, por familja nuk kishte para të mjaftueshme për të lëvizur.

Ndihma erdhi nga e gjithë bota. Një banor i Odesës, sipërmarrësi Igor Kyrylenko, që jeton në Virxhinia, pa foton e Vladit dhe donte të ndihmonte.

“Kur pashë atë foto të Vladit duke qëndruar pranë varrit të nënës së tij… dukej shumë i trishtuar dhe nuk mund të qëndroja pa ndihmuar. Vladi është sa djali im, gjashtë vjeç… Vendosa të kontaktoj familjen e tij”.

Igori dhe Ivani u bënë miq. Ai hapi një llogari “GoFundMe” për Ivanin që tashmë ka grumbulluar mbi 8,000 dollarë

“Ai është një njeri shumë i mirë. I jam jashtëzakonisht mirënjohës”.

Sot, familja po qëndron në një konvikt pranë Kievit dhe po planifikon të shpërngulet. Një mundësi është Portugalia.

Miqtë e fotografit të agjencisë Associated Press, Rodrigo Abd, i cili bëri fotografinë e famshme të Vladit, kanë ofruar ndihmë.

Ndërkohë, megjithë tmerrin e humbjes së nënës së tij, Vladi po e kalon verën me biçikletën e tij – ashtu si shumë fëmijë./VOA


Të fundit

“Enigmë në mbrojtje”/ Titujt kryesorë të mediave sportive

Kampionatet rikthehen këtë fundjavë dhe shumica prej ekipeve do të kenë mungesa të rëndësishme. Ndeshjet e Nations League sollën...

Uragani Ian ‘pushton’ Floridën, 2 milionë qytetarë pa energji elektrike!

Uragani Ian la një shteg shkatërrimi në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëz në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar çatinë e një njësie të kujdesit intensiv...

Kosova si Zvicra, propozon që njerëzit të lahen dyshe për të kursyer

Zëdhënësi i KEDS-it në Kosovë, Viktor Buzhala, ka dhënë propozimin e tij për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Ai thotë se për të...

Meta në ditëlindjen e ish-presidentit Nishani: Do ta kujtojmë gjithmonë

Sot është ditëlindja e ish-presidentit Bujar Nishani, i cili u nda nga jeta pak muaj më parë pas komplikacioneve që i solli COVID-19. Ka qenë...

Rama sot takim me ambasadorët, ja çfarë do të diskutojnë

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot me ambasadorët e huaj në vendin tonë. Mësohet se në fokus të bisedës do të jetë projektligji...

Lajme të tjera

Web TV