Deputeti ukrainas dorëzon në Parlament projektligjin për njohjen e Kosovës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ukraina ka refuzuar të njohë Kosovë, por mesa duket vendi i cili po përballen me luftën ruse, ka ndryshuar qëndrim. Një deputet ukrainas në një reagim në rrjete sociale ka njoftuar se ka dorëzuar në Parlament një projektligj për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko, përmes një postimi në rrjetin e tij social në Twitter, ka bërë të ditur se ka dorëzuar një draft-rezolutë në Parlamentin e Ukrainës, ku bëhet thirrje që Ukraina ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Deputeti ukrainas, pasi ka bërë publike draft-rezolutën në fjalë ka deklaruar se shpreson se Ukraina ta njohë pavarësinë e Kosovës sa më parë të jetë e mundur.

“Dorëzova në Parlamentin e Ukrainës një rezolutë për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ukraina ndan vlerat perëndimore dhe do të përkrahë demokracinë kudo në botë. Shpresoj që Ukraina do ta njohë pavarësinë e Kosovës sa më parë të jetë e mundur”, ka shkruar ai në Twitter.

Sipas deputetit Goncharenko, shpallja e pavarësisë së Kosovë nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare.

“Në vitin 2010 Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në kuadër të OKB-së pranoi se shpallja e sovranitetit shtetëror të Kosovës nuk bie në kundërshtim me normat e së drejtës ndërkombëtare, nuk shkel asnjë rezolutë dhe akte ndërkombëtare”, ka shkruar ai në Facebook.

“Jo më kot, 22 nga 27 vendet anëtare të BE-së, tashmë e kanë njohur Kosovën. Po ashtu Kosova njihet nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Britania e Madhe”.

Për deputetin ukrainas në asnjë mënyrë Kosova nuk duhet të krahasohet me republikat e vetëshpallura të Donetskut dhe Luhanskut në lindje të Ukrainës.

Lexo edhe :  Manchester United mposht me lehtësi Nottinghamin në gjysmëfinalen e parë të Carabao Cup

“Prandaj Ukraina duhet ta njohë sovranitetin shtetëror të Kosovës dhe të shprehë mbështetje ndërkombëtare ndaj saj”.

Të fundit

Nga “Përputhen” në Gjykatë, i publikoi fotot Ana Lleshit, dënohet me burg Arjon Luli

Dy prej pjesëmarrësve në emisionin “Përputhen”  Ana Lleshi dhe Arjon Luli dy vite më parë përfunduan në dyert e...

Zgjedhjet e 14 majit, grupi i Alibeajt prezanton Dritan Sulën për bashkinë Dimal

Partia Demokratike ka prezantuar kandidatin për Bashkinë Dimal për zgjedhjet e 14 majit. Përmes një postimi në Facebook grupi i Alibeajt ka bërë me...

Shtyhet sërish seanca gjyqësore ndaj ish-ministrit Tahiri

Seanca ndaj Saimir Tahirit është shtyrë, shkak këtë herë është bërë mungesa e prokurorit. Gjykata e Elbasanit ka nën juridiksion burgun e Lushnjës, ku Tahiri...

Është vakti më i rëndësishëm i ditës, por ja çfarë duhet evituar për mëngjes

Të gjithë e dimë tashmë që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ai na mbush me vlerat ushqimore dhe energjinë që duhet...

“Berisha mban peng PD-në”, Ngjela: Korrupsioni i lartë shtetëror

Avokati i njohur Spartak Ngjela, në rubrikën “Opinion’ në News24 u ndal tek zhvillimet e fundit politike në vend dhe përplasjet mes opozitës dhe...

Lajme të tjera

Web TV