Mundësia e “artë”/ Dëmtohet Calhanoglu, Asllani dhe Mkhitaryan marrin dirigjencën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Interi duket se i ka lënë pas tri disfatat e këtij sezoni (Lazio, Milan e Bayern) pas rikthimit te fitorja fillimisht në kampionat ndaj Torinos e më pas edhe në Champions League ndaj Viktoria Plzenit.

Pikërisht kur mekanizmat e Inzaghit nisën të funksiononin, një dëmtim mund t’ia prishë planet trajnerit zikaltër.

Hakan Calhanoglu ka pësuar një tërheqje muskulare në kofshën e majtë, një dëmtim jo i panjohur në Appiano Gentile.

E njëjta diagnozë po mban larg fushave edhe Romelu Lukakun që prej javës së fundit të gushtit, një shembull aspak optimist.

Por pavarësisht se pritet që edhe rikuperimi i turkut të ketë të njëjtin ritëm me atë të belgut, e sigurt deri më tani është mungesa e tij në ndeshjen e së dielës ndaj Udinezes.

Edhe pse të tjera ekzaminime më të thelluara do të bëhen javën e ardhshme dhe do të përcaktojnë saktë kohën e rikthimit të tij, mesfushori do të ketë në favor pauzën e kombëtareve falë së cilës nuk do të humbasë shumë ndeshje të zikaltërve.

Nëse do të konfirmohet ndalesa njëmujore si në rastin e belgut, rreziku për Calhanoglu është që jo vetëm të humbasë sfidën me Romën, por edhe dy ndeshjet e radhës në Champions ndaj Barcelonës.

Por deri atëherë, Inzaghi duhet të plotësojë fillimisht boshllëkun që do të lërë 28- vjeçari ndaj friulanëve të dielën, kur ishte projektuar titullar.

Tani kartat në dispozicion janë tri, por përveç Gagliardin-it, “të përfituarit” e mëdhenj mund të jenë Mkhitaryan e Asllani.

Mkhitaryan është në rolin e tij natyral në vendin e turkut, arsye për të cilën u afrua në skuadër.

Armeni, falë karakteristikave dhe përvojës, është patjetër në “pole” për të zëvendësuar Calhanoglu-në, aq më tepër pasi ka treguar se arrin t’ia transmetojë skuadrës gjithë eksperiencën dhe qetësinë e tij e jo më kot e ka nisur titullar ndaj Bayern-it në Champions.

Lexo edhe :  Dua Lipa thotë se nuk ka një terapist, por gjithnjë këshillohet me astrologen

Por Asllani nuk duhet anashkaluar. Inzagi specifikoi se elbasanasi mund të bënte edhe fantazistin, pavarësisht se e shikonte më shumë si zëvendës-Brozovic.

Zikaltrit, ama, mund të shfrytëzojnë të gjithë energjinë e 20- vjeçarit, që mund të luajë kudo në mesfushën me tre, madje mund të marrë edhe vendin e Barelës.

Kristjani, pak i përdorur deri më tani dhe që luan mirë me të dyja këmbët, mbart me vete efektin surprizë dhe është një xhol që Inzaghi mund të zgjedhë ta luajë në çdo moment.

Të fundit

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

1 në 5 adoleshentë, obez/ Shkak kequshqyerja dhe mungesa e aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Vendet e lira të punës/ Vetëm 7.6% e tyre kërkojnë arsim të lartë

Më datën 21 maj, Agjencia Kombëtare e Punësimit shpalli rreth 2010 vende të lira pune në të gjithë vendin, por nga përpunimi i të...

Lajme të tjera

Web TV