Kremlini me masa ekstreme: Çdo burrë do shkojë në ushtri, 10 vite burg për dezertorët!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vladimir Putin po nxiton me ligje të reja që ka të ngjarë të hapin rrugën për mobilizimin ushtarak në Rusi. Parlamenti rus dha miratimin fillestar për futjen e koncepteve të ‘mobilizimit’ dhe ‘kohës së luftës’ në Kodin Penal të vendit.

Kjo pason presionin intensiv ndaj Putinit nga linjat e ashpra për të shpallur luftë, në vend të një operacioni ushtarak special siç e kanë quajtur ata, dhe për të mobilizuar burra të moshës ushtarake për t’u bashkuar me ushtrinë.

“Duke gjykuar nga ajo që po ndodh dhe çfarë do të ndodhë, kjo javë shënon ose në prag të fitores sonë të afërt ose në prag të luftës bërthamore”, tha propagandistja kryesore Margarita Simonyan.

Sipas një kopje të projektligjit, të parë nga Reuters, dorëzimi vullnetar do të bëhej një krim për personelin ushtarak rus, i dënueshëm me 10 vjet burg. Moszbatimi i urdhrit gjatë gjendjes ushtarake dënohet me burgim nga dy deri në tre vjet. Avokati Pavel Chikov tha se paketa tregon se Putini po fut konceptet e “mobilizimit”, “ligjit ushtarak” dhe “kohës së luftës” në Kodin Penal të Rusisë.


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV