Erë lufte në rajon! Turqit bëhen gati, ja çfarë do të sulmojnë fillimisht grekët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tensionet mes dy Turqisë dhe Greqisë janë rritur ndjeshëm gjatë javëve të fundit, në një kohë kur ekspertët ndërkombëtare vlerësojnë se situata e nderë do të vijojë, madje mund të shkohet edhe në ndonjë përplasje sporadike për faktin se në Turqi ka zgjedhje pranverën e vitit të ardhshëm dhe treguesit nuk janë në favor të partisë në pushtet.

Në të gjithë këtë tension, gazetari turk Güneri Cıvaoğlu ka zbuluar edhe objektivat e para të Greqisë në rast të një lufte mes dy shteteve.

Sipas një shkrimi të publikuar në “Milliyet”, gazetari thekson se objektivat e parë greke do të jenë baza ajrore në Eskisehir si edhe fabrikat e prodhimit të dronëve dhe të armëve në këtë qytet dhe në zona të tjera të Turqisë.

“Ata planifikojnë të na godasin fillimisht në Eskisehir si edhe fabrikat e prodhimit të fronëve Bayraktar, apo fabrikat e tjera si ASELSAN, ROKETSAN, AVELSAN, TUBITAK, etj”, shkruan ai.

 


Të fundit

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

KOLUMBIA, Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me...

“Më shiti kokainë të prishur”, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau “amerikanin”

38 - vjeçari shqiptar i akuzuar për vrasje me paramendim të 47-vjeçarit “Amerikani” ose “Gus”, mëngjesin e 20 janarit ka dhënë dëshminë e tij. “Amerikani”...

Thyen rregulluat/ Luizi dhe Olta e pësojnë keq, ja vendimi që ka marrë ‘Vëllai i madh’

Ka nisur mbrëmjen e sotme spektakli i madh i Big Brother VIP, teksa është dhënë dhe dënimi i parë. Luizi dhe Olta kanë qenë kryefjalë...

Misteri i vrasjes së vajzës që erdhi nga Italia/ Shefi i Sigurimit e thirri pas shkolle..

Narta është fshati, që fillin e ka të lidhur me lagunën. Në dajlan gjuhet peshku, kapen ngjala që të llapashitet nëpër duar. Vreshtat e...

Pësoi defekt, skafi me 4 persona në bord mbetet në det të hapur

Një skaf me katër persona ka mbetur në det të hapur në Vlorë. Sipas njfotimit, skafi ka pësuar defekt dhe ka qenë kapiteni ai që...

Lajme të tjera

Web TV