Harta e rrallë e vitit 1914, kur Shqipëria numëronte vetëm 800 mijë banorë…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Copëtimi i Shqipërisë vazhdon të mbetet edhe sot ‘plagë’ në zemrën e çdo shqiptari, si dhe në kujtesën kolektive të popullit.

Analisti Roland Qafoku, ka publikuar sot në rrjetin e tij social Facebook, një nga “pasojat” e copëtimit. Ai ka ndarë një hartë të rrallë, të Evropës, me popullsinë në vitin 1914.  Trishtues është fakti që Shqipëria numëronte 800 mijë banorë, shumë më pak se sa ishte popullsia jonë reale.

Qafoku shkruan se harta është publikuar së fundmi nga disa historianë dhe gjeografë të huaj.

Statusi i plotë:

Sa banorë kishte Shqipëria në vitin 1914? Një hartë e rrallë me numrin e popullsisë për ne, por edhe për shtetet e kontinentit evropian, e publikuar së fundmi nga disa historianë dhe gjeografë të huaj. Kishim vetëm dy vjet që ishim shpallur shtet dhe me atë që quhet ende si “Shqipëria londineze” numëronim 800 mijë banorë. Sigurisht shumë më pak se sa ishte popullsia jonë reale, pasi territore të tëra që nga Nishi deri në Prevezë qendruan jashtë kufijve etnikë shqiptarë sepse fuqitë e mëdha ia dhanë Malit të Zi, Serbisë dhe Greqisë. Sa dhemb ky copëtimi që na kanë bërë!


Të fundit

Mediat greke flasin për piloten, gruaja që “frikëson” Turqinë, fitoi ndër 250 personave

Pilotja greke 29-vjeçare Theodora Dourou ka qenë në fokus të mediave greke si pilotja më e mirë ndër 250...

Masat e sigurisë për 6 dhjetorin, Çuçi: Protesta të mbahet, por jashtë zonës së kuqe

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi është takuar ditën e sotme me kreun e Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku dhe ka diskutuar për masat e...

Zhdukja e Ervis Martinajt: Rrumbullaku: Jemi në rrugë të mbarë për zgjidhjen e misterit

Kreu i Policisë së Shtetit Muhamet Rrumbullaku u pyet nga gazetarët paraditen e sotme edhe në lidhje me fatin e Ervis Martinajt, i cili...

Kupa e Botës/ Sot nis faza me eliminim direkt, Holanda dhe Argjentina synojnë kualifikim

Ka përfunduar faza e grupeve në Kupën e Botës, por pa humbur fare kohë do të nis ajo e eliminimit direkt. Pasi janë mësuar të...

Çmendi serbët në stadium/ Rrëfimi prekës i Xhakës: Babai vuajti 3 vjet e gjysmë në burgje

Granit Xhaka sot u shndërrua sërish në hero të shqiptarëve të Kosovës pasi bashkë me kombëtaren e Zvicrës ia doli ta mposhte dhe eliminonte...

Lajme të tjera

Web TV