Ish-këshilltarja e Shtëpisë së Bardhë: Lufta e Tretë Botërore ka nisur!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Perëndimi tashmë është përfshirë në Luftën e Tretë Botërore me Rusinë, por nuk e ka vënë re atë, tha për New Yorker ish-këshilltarja e Shtëpisë së Bardhë për Rusinë, Fiona Hill.

Hill, një nga ekspertët më të shquar në botë për Rusinë e Vladimir Putinit, diskutoi përshkallëzimin e tensioneve midis Rusisë dhe aleatëve perëndimorë të Ukrainës. Javën e kaluar, Putin kërcënoi Perëndimin me kërcënime të fshehta për armët bërthamore, ndërsa Kremlini organizoi referendume, të denoncuara gjerësisht si falsifikime, në rajonet lindore dhe jugore të Ukrainës që kërkon t’i aneksojë.

“Ne kemi qenë në këtë për një kohë të gjatë dhe nuk kemi arritur ta njohim atë,” tha Hill.

Hill aludoi për faktin se SHBA e ka mbështetur Ukrainën me ndihmë ushtarake që nga revolucioni i Maidanit të vitit 2014. Kjo çoi në kapjen e pjesëve të Ukrainës lindore nga Rusia, aneksimin e Krimesë dhe një konflikt të zgjatur. Rusia dhe SHBA janë përballur gjithashtu në anët kundërshtare të luftës civile siriane. Kremlini ka nisur fushata të fshehta për të përmbysur zgjedhjet perëndimore dhe për të përkeqësuar tensionet e brendshme.Paralajmërimi i Putinit u lëshua pas humbjeve të mëdha në fushën e betejës dhe pengesave ushtarake për Rusinë, me Ukrainën që së fundi mori kontrollin e 2,320 milje katrorë territor nga Rusia. Humbja e ka shtyrë Putinin të regjistrojë mijëra civilë dhe rezervistë në ushtrinë ruse dhe të konsolidojë kontrollin e saj të territorit në rajonin e Donbasit nëpërmjet referendumeve.

 

Hill trajtoi potencialin që konflikti mund të dalë jashtë kontrollit për shkak të dështimit të palëve kundërshtare për të lexuar qëllimet e njëra-tjetrës.

“Problemi është, natyrisht, që ne e lexojmë gabimisht atë, por gjithashtu ai na keqlexon ne,” vuri në dukje Hill.

Lexo edhe :  "Shqipet e Londrës" irritojnë gazetarin britanik: Ikën me rrobat e trupit, sot ngasin...

Hill shërbeu si këshilltare e administratës Trump dhe ka qenë ashpër kritike ndaj politikave të ish-presidentit ndaj Rusisë dhe Ukrainës , për të cilat ajo pretendoi se e inkurajuan Putinin.


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV