Franca po i ‘jep’ një dorë Greqisë, Turqia nxjerr në det “përbindëshin” përgjues

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vijojnë tensionet në detin Egje. Mediat greke shkruajnë se Turqia ka bërë sërish shkelje të hapësirës ajrore me fluturime mbi ishujt e Egjeut.

Pak ditë më parë, siç mësohen “TEMA” , turqit hodhën për herë të parë në Egje anijen përgjuese “Ufuk” .

“Ufuk” ka aftësi për mbledhjen e inteligjencës për luftë elektronike, bllokim elektronik, inteligjencë sinjalesh (SIGINT) dhe transmetime elektronike (ELINT), si dhe analizë elektronike të të dhënave.

Megjithatë, ekuipazhi i tij konsiderohet i sigurt se do të përfshihet me agjentë të shërbimit sekret turk MIT.

Dalja e anijes turke të përgjimit “Ufuk” përkon me zhvillimin e stërvitjes greko-franceze “Argo 22” që po zhvillohet në gjirin Pagasitikos, Skyros dhe Agios Eustratios. Nga një distancë relative, anijet turke të spiunazhit vëzhgonin stërvitjet ​​e mesme greko-franceze të cilat përfunduan të shtunën në Egjeun Qendror.

Stërvitja greko-franceze, e kryer në kuadër të marrëveshjes greko-franceze të mbrojtjes, duket se ka shqetësuar udhëheqjen turke, ndaj dërgoi korvetën “Ufuk”, e cila është “xhevahiri në kurorë” i anijeve turke të spiunazhit , në Egje.


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV