4 tetor 1946/ U lind Susan Sarandon, aktorja e e famshme e Hollivudit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Susan Sarandon ka lindur në Nju Jork në 4 tetor të vitit 1946. Ajo është një nga aktoret më të dashura të Hollivudit. Ishte viti 1996, kur Sarandon, në nominimin e saj të pestë, do të fitonte Oskarin e parë, si aktorja më e mirë protagoniste te “I dënuar me vdekje” me regji të Tim Robbins, në atë epokë shoku i jetës së saj. Ajo kishte qenë e nominuar edhe më parë për “Antlatic city” prodhim i vitit 1980, “Thema & Louise” prodhuar më 1991, “Vaji i Lorencos” më 1992 dhe “Klienti” më 1994.

Sarandon filloi karrierën e saj të aktrimit në filmin dramë “Joe” më 1970, para se të shfaqej në telenovelën “A World Apart” (1970–1971). Në 1974, ajo bashkë-luajti si një zëvendësuese e Zelda Fitzgerald në filmin televiziv F. Scott Fitzgerald dhe “The Last of the Belles”, dhe vitin e ardhshëm, ajo luajti si Janet Weiss në komedinë muzikore horror The Rocky Horror Picture Show Me Sarandon u nominua për Akademinë për Aktoren më të Mirë për Atlantic City (1980), Thelma & Louise (1991), Lorenzo’s Oil (1992) dhe The Client (1994), para se të fitonte për Dead Man Walking (1995). Ajo gjithashtu ka fituar çmimin BAFTA për aktoren më të mirë në rol kryesor për The Client dhe Çmimin e Guildit të Aktorëve të ekranit për aktoren më të mirë për “Dead Man Walking”. Filmat e saj të tjerë përfshijnë “Pretty Baby” prodhim i vitit 1978, “The Hunger” prodhim i vitit 1983, “The Witches of Eastwick”, prodhim i vitit 1987, “Bull Durham”, prodhim i vitit 1988, “White Palace” prodhim i vitit 1990, “Little Women”, prodhim i vitit 1994, “James and the Giant Peach” prodhim i vitit 1996, “Stepmom”, prodhim i vitit 1998, “Enchanted” prodhim i vitit 2007, “Speed ​​Race”r prodhim i vitit 2008, “The Lovely Bones” prodhim i vitit 2009, “Cloud Atlas” prodhim i vitit 2012, “Tammy” prodhim i vitit 2014, “The Meddler” prodhim i vitit 2015 dhe “A Bad Moms Christmas” prodhim i vitit 2017.

Lexo edhe :  Covid-19 në Shqipëri/ 5 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Sarandon bëri debutimin e saj në Broadway në shfaqjen Një mbrëmje me Richard Nixon (1972) dhe vazhdoi të merrte nominime për Çmimin e Drama Desk për shfaqjet Off-Broadway A Couples White Chicks Sitting Around Talking (1979) dhe Extremities (1982). Ajo u kthye në Broadway në ringjalljen e vitit 2009 të Exit the King. Në televizion, ajo është gjashtë herë e nominuar për Çmimin Primetime Emmy, përfshirë për rolet e saj të ftuara në sitcomet Friends (2001) dhe Malcolm in the Middle (2002), rol dytësor në filmin You Don’t Know Jack (2010), si dhe rolet kryesore si Doris Duke dhe Bette Davis në filmin Bernard dhe Doris (2008) dhe miniserialin Feud (2017), respektivisht.

E njohur gjithashtu për aktivizmin e saj social dhe politik, Sarandon u emërua Ambasadore e Vullnetit të Mirë të UNICEF në 1999 dhe mori Çmimin Humanitar Action Against Hunger në 2006.


Të fundit

Dhunoi Sali Berishën, i riu me dëmtime të mëdha tek Trauma, vuante nga shëndeti mendor

Gert Shehu 31vjeç është autori që goditi me grusht Sali Berishën gjatë protestës së Partisë Demokratike. Ai ka përfunduar në spitalin...

Berisha: Përfaqësohemi në samit nga personi që duhet të ishte para drejtësisë

Sali Berisha thotë se protesta e sotme ka synim të tregojë zërin opozitar të shqiptarëve para BE. Sipas tij, shqiptarët janë fatkeq që në...

Merkato e kohës moderne, ja sa do ta kishin vlerën sot Ronaldo Fenomeni dhe Maradona

Çmimet që duhen paguar për të blerë “yjet” e mëdhenj të futbollit kanë shkuar në “stratosferë”. Dhe kur mendon se për lojtarë të shndërruar...

Berisha falenderon liderët europianë: Ky samit është mbështetje e veçantë për PD

Sali Berisha nuk ka kursyer falenderimet për liderët europianë që ndodhen në Tiranë për samitin e BE. Ndonëse ka thirrur protest në këtë ditë...

Goditja e Berishës, Meta shfrenon gjuhën ndaj Ramës: Tradhtar, skizofren….

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka  sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama, duke akuzuar këtë të fundit për sulmin ndaj kryetarit të PD-së,...

Lajme të tjera

Web TV