Video/ Flamuri i Maqedonisë së Veriut i ruajtur nga Arbëreshët, ja çfarë tregon

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një video e cila po qarkullon në Tik Tok është bërë virale pasi tregohet se flamuri i Maqedonisë së Veriut është ruajtur për 600 vite nga Arbëreshët e Italisë.

Kjo tregon se ky flamur ka qenë i njërës nga Principatat e Arbrit ndaj është mbajtur edhe pas kaq vitesh nga arbëreshët.

Simboli i flamurit maqedonas është dielli duke lindur me tetë rreze që zgjaten deri në qoshet e flamurit. Kjo e lidh këtë edhe me faktin se të parët tanë kanë qenë paganë dhe kultet e besimit të tyre ishin objektet dhe dukuritë e natyrës si dielli, hëna, zjarri etj.

Gjithashtu thuhet se simboli quhet Dielli i Verginas sepse është dëshmuar pikërisht në qytetin e lashtë maqedonas me emrin Vergina, që sot ndodhet në Greqinë veriore pranë qytetit të Verias. Dielli i Verginas, i njohur ndryshe si “Dielli apo Ylli Maqedonas”, “Dielli apo Ylli i Argosit”, është një simbol me rreze diellore gjetur në disa vepra arti te shekujve 6-2 pr.e.s, por më kryesorja ishte kutia e artë e gjetur në varrin e Filipit II të Maqedonisë (babait të Aleksandrit). Ky simbol është përdorur nga nacionalistët grekë por dhe nga ata të Maqedonisë së sotme, prandaj Maqedonia Veriore përdor Diellin si simbol në flamur.

VIDEO

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV