7 shenjat që ju paralajmërojnë për rrezikun e veshkave tuaja

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Veshkat janë thelbësore sepse ato detoksifikojnë dhe pastrojnë trupin duke filtruar 10-150 litra gjak në ditë.

Funksioni i tyre është të eliminojnë lëngjet e panevojshme dhe të tepërta nga trupi juaj, të rregullojnë nivelet e elektroliteve, të prodhojnë më shumë qeliza të kuqe të gjakut, të rregullojnë presionin e trupit tuaj si dhe të mbajnë kockat tuaja të shëndetshme dhe të forta.

Në rast rrezikimi apo pengimi të tyre, rrezikohet i gjithë shëndeti. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të mësoni të dalloni shenjat që ju jep trupi që tregojnë dëmtim dhe dështim të veshkave

Ënjtje 

Nëse në rast të dëmtimit të funksionit të veshkave, trupi nuk mund të lëshojë lëngje të tepërta dhe kjo çon në fryrje të fytyrës, kyçeve dhe gjymtyrëve si dhe ënjtje.

Shija metalike në gojë

Për shkak të depozitave të mbeturinave në gjak, mund të keni erë të keqe ose shije të ndryshuar në gojë. Nëse veshka është shumë e dëmtuar, mund të përjetoni një ndryshim të madh në shijen e disa ushqimeve ose një oreks të ulët.

Lodhja

Nëse veshkat janë në gjendje të mirë shëndetësore, ato do të prodhojnë EPO ( eritropoietin), domethënë një hormon që është përgjegjës për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut të cilat furnizojnë oksigjenin e nevojshëm për trupin.

Dhimbje

Një tjetër shenjë shumë e njohur e dëmtimit ose dështimit të veshkave është dhimbja e pjesës së sipërme të shpinës, pikërisht aty ku ndodhen veshkat, dhe kjo dhimbje mund të shoqërohet edhe me infeksione ose gurë në veshka.

Mungesa e frymëmarrjes

Dëmtimi i veshkave gjithashtu mund të çojë në gulçim për shkak të faktit se trupi ka mungesë të oksigjenit, për shkak të numrit të zvogëluar të qelizave të kuqe të gjakut që shpërndajnë oksigjen në të gjithë trupin. Numri i tyre ulet për shkak të toksinave të grumbulluara në mushkëri.

Lexo edhe :  J.Lo dhe Ben Affleck zbulojnë pse u ndanë 3 ditë para dasmës së tyre

Përqendrimi i keq dhe marramendjet

Nëse ka mungesë oksigjeni në tru, mund të çojë në anemi të rëndë ose dështim të veshkave, gjë që për më tepër çon në përqendrim dhe fokus të dobët, marramendje ose probleme me kujtesën ose kokëfortësi.

Skuqjet e lëkurës

Depozitat që janë mbetje mund të çojnë gjithashtu në dështim të veshkave, dhe për këtë arsye lëkura mund të kruhet dhe të mbulohet me skuqje. Ndërsa mbetjet grumbullohen në gjak, ato çojnë në një pamje jo të shëndetshme të lëkurës, duke e bërë atë të duket e irrituar dhe e thatë. Kjo mund të përmirësohet pak duke përdorur kremra apo kremra, por problemi i vërtetë është i brendshëm dhe duhet trajtuar në këtë mënyrë.

Burimi: hometricks.info

Të fundit

Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të...

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë...

Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Erdogan: Gati të rikthejmë palët në tryezën e bisedimeve

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në samitin për Ukrainën që po mbahet në Tiranë. Në një videomesazh presidenti...

FOTOLAJM/ Shkrepet fotoja familjare e samitit për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në qendër

Pas përfundimit të punimeve të samitit për Ukrainën në Tiranë, liderët pjesëmarrës janë bashkuar për të shkrepur foton familjare. Kryeministri Rama dhe presidenti i Ukrainës...

E veja e Navalnyt: Nuk jam e sigurt nëse funerali i Alexey do jetë paqësor!

E veja e Alexey Navalny thotë se nuk është e sigurt nëse funerali i tij do të jetë i qetë ose nëse policia do...

Lajme të tjera

Web TV