Detajet tronditëse! E moshuara dyshohet se dhunohej sistematikisht, ja pse nuk tregonte

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ngjarja e rëndë në Pejë, ku punonjësja në “Shtëpinë e të Moshurave”, Aurona Pelaj shfaqet duke dhunuar një grua të moshuar, ka shkaktuar zemërim dhe reagime të shumta në rrjetet sociale.

Por atë çka e bën më tronditëse këtë ngjarje është fakti se e moshuara vuan nga sëmundja e Alzheimer apo humbja e kujtesës dhe nisur nga ky fakt dhëndri i saj ka shprehur shqetësimin se ajo mund të jetë dhunuar vazhdimisht.

Dhëndri i së moshuarës së dhunuar ka thënë se ajo vuan nga Alzhaimer dhe se paguanin 650 euro në muaj në këtë qendër që të kujdeseshin për të dhe që të ishte më e sigurt atje, por me sa duket e kundërta ka ndodhur.

Gruaja e moshuar është nëna e një ushtari të UÇK-së, Taulant Reshat Nura, dëshmori që ra në Betejën e Qabratit në vitin ’99 gjatë luftës me Serbinë.

Të moshuarës tashmë i është siguruar një vend strehimi në Shtëpinë “Jetimat e Ballkanit”, nga bamirësi Halil Kastrati.

Të fundit

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Putin: Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut

Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut për të garantuar fitoren, tha këtë të shtunë presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur një...

Lajme të tjera

Web TV