Tensionet në veri/ Gazetari i njohur: Bashkimi i Shqipërisë me Kosovën, e vetmja zgjidhje

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Analisti Baton Haxhiu, duke komentuar situatën e tensionuar në veri të Kosovës, tha se e vetmja zgjidhje për të pasur stabilitet është bashkimi i Kosovës me Shqipërinë.

Haxhiu deklaroi se në veri të Kosovës luftohet gjithnjë për territor ndërsa shtoi se duhet hequr njëherë e përgjithmonë kjo problematikë që e bën shtetin e Kosovës jo funksional.

Deklarata e Haxhiut në Syri Tv:

Në vitin 2013 institucionet e Kosovës kanë nënshkruar asosacionin. Për faktin se asosacioni e ka një nënshkrim ndërkombëtar dhe dy nënshkrime te dy shteve, është dasht që të kryhet.

Për faktin që nuk është kryer se Gjykata Kushtetuese ka pasur vërejtje, thotë se duhet të implementohet institucioni.

Për faktin që kjo është refuzuar dhe ka pasur problematika rrugës, besoj e dini pastaj çfarë ka ndodhur. Po hap një temë që quhet korrigjimi i kufijve, sepse atje luftohet gjithmonë për territor.

Me heq njëherë e përgjithmonë problematikën që e bën shtetin e Kosovës jofunksional dhe të mbyllur. E vetmja gjë që na shëron, është bashkimi i Kosovës me Shqipërinë. Si realizohet është çështje tjetër.

Të fundit

Interi është fitues i derbit të Milanos, goli i Lautaro Martinez vulos sfidën

Stadiumi “San Siro” në “flakë” pak pasi kishte kaluar gjysmë ore lojë në derbin Inter – Milan. Zikaltrit fituan...

Diskutimi mes Geasy dhe Luana Vjollcës: Do hap shampanjë kur të martohesh ti

“Zemër Luana” me autorësi dhe moderim të Luana Vjollcës në Tv Klan ka qenë një mbrëmje e tej mbushur me surpriza! Të ftuarit e kësaj...

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë me rritjen e monitorimit të...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Lajme të tjera

Web TV