“Jashtëzakonisht e nënvlerësuar”/ CNN shkruan për Kosovën: Ia vlen të vizitohet!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Revistat e huaja shkruajnë shpesh për turizmin në Shqipëri. Megjithatë, duket se së fundmi po merr vëmendje edhe Kosova.

Kësaj here, CNN i ka kushtuar një artikull vendeve që mund të vizitohen në Evropë dhe për të cilat nuk flitet apo nuk rekomandohen shpesh. Në mesin e kësaj liste, CNN ka renditur dhe Kosovën.

“Sigurisht, sjell shumë gëzim të gjendesh duke pirë ekspres jashtë një kafeneje pariziene ose duke ngrënë tapas në zemër të Barcelonës. Por Evropa është gjithashtu plot me vende të mrekullueshme, të nënvlerësuara. Pavarësisht nëse dëshironi të vizitoni qytete historike, të lëna larg vëmendjes, ose vargmalet e egra ku shkelin pak turistë, janë 21 destinacione evropiane të nënvlerësuara që me siguri do të bëjnë të nidheni mirë po t’i vizitoni”, ka shkruar media amerikane, para se të listojë vendet.

Sakaq, për Prishtinën, ka shkruar:

“Ballkani ka kaq shumë vende për të rekomanduar, nga ishujt e egër përgjatë bregdetit dalmat deri tek vargmalet e tij malore për udhëtime sfiduese. Dhe kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, është jashtëzakonisht i nënvlerësuar. Prishtina ka një kulturë të lulëzuar të kafeneve, ndërsa, pishina e madhe në parkun e Gërmisë është një vend shumë i mierë për gjatë verës”, thuhet në shkrimin e CNN.

Të fundit

Arsenali luan “tenis” ndaj Sheff. United, “Topçinjtë” nuk i ndahen Cityt dhe Liverpulit

Arsenali ruan hapin e Liverpoolit dhe Manchester City-t në krye të Premier League-s. “Topçinjtë” e Londrës shkatërruan 0-6 vendin...

Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Do të dal në zgjedhje me partinë time

Një deklaratë befasuese është bërë sot në një program televiziv nga avokati Spartak Ngjela ku u shpreh se në këto zgjedhje, do të kthehet. Ai...

VIDEO/ Inter triumfon ndaj Genoas, Kristjan Asllani gjen golin e parë me zikaltërit

Inter siguron fitoren e 12-të në 12-të ndeshje radhazi në të gjitha kompeticionet, ndërsa mori tri pikët në ndeshjen ndaj Genoa-s në “San Siro”. Sfida...

NATO nuk mund të ruajë Shqipërinë dhe Kosovën nga shqiptarët antiperëndimorë

Nga Mero Baze, Kur u ndërtua baza ushtarake e Kuçovës, që sot u bë bazë e NATO, qyteti quhej Qyteti “Stalin”. E ndërtuar një vit...

Fansi i Marilyn Monroe bën ‘çmendurinë e pazakontë’ pas vdekjes së ikonës së bukurisë

Një fans i vjetër e Marilyn Monroe po shpenzon mijëra paratë e tij për të bërë fushatë për Akademinë për t’i ofruar asaj një...

Lajme të tjera

Web TV