“Fundi i një epoke”/ Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi jep dorëheqjen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nancy Pelosi ka dhënë dorëheqjen nga posti i Kryetarës së Dhomës së Përfaqësuesve.

Ditën e sotme ajo ka bërë me dije se do të largohet nga udhëheqja në janar pas humbjeve të ngushta në zgjedhje që u kushtuan demokratëve shumicën e tyre.

Ndonëse do të lërë këtë post, fytyra e Demokratëve të Dhomës për dy dekada tha se do vijojë të qëndrojë në Kongres, mirëpo nuk do kandidojë më për një post drejtues.

Pelosi, kalifornianja që udhëhoqi dy herë demokratët në pushtet në Dhomën e Përfaqësuesve dhe ka qenë një figurë qendrore në arritjet kryesore legjislative të administratës Obama dhe Biden, njoftoi planet e saj, një ditë pas republikanëve. Ky vendim i saj ka ardhur pasi republikanët parashikohet të rimarrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve pas zgjedhjeve afatmesme.

Të fundit

Gjykata e ka orientuar vendimin e Apelit, por PD duhet ta tejkalojë sindromën e ‘vulës’

Nga Namir Lapardhaja  Sagës së stërzgjatur të historisë së logos dhe vulës së Partisë Demokratike të Shqipërisë duket se do...

U përfolën se ishin ndarë/Jennifer Lopez e Ben Affleck shfaqen në krahët e njëri-tjetrit

Prej disa ditësh në shtypin rozë u përfol për një ndarje të mundshme midis këngëtares Jennifer Lopez dhe aktorit Ben Affleck. Mirëpo mbrëmjen e djeshme...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e mundur arrestimi i Leonard Dukës. Ndaj...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

Lajme të tjera

Web TV