Izolohen disa fshatra nga rrëshqitja e dherave në Pukë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shirat kanë krijuar një situatë të pazakontë edhe në bashkinë e Pukës.

Si pasojë e rrëshqitjeve në disa akse rrugore rurale që lidhin fshatrat me qendrat e njësive administrative janë izoluar.

Dëmtime janë shkaktuar edhe në urat këmbësore duke pamundësuar frekuentimin e shkollës nga disa nxënës në fshatra të ndryshëm.

Në disa fshatra mungon energjia elektrike si pasojë e këputjes së linjave dhe djegies së transformatorëve.

Rrëshqitje masive janë shënuar edhe në akset nacionale, kryesisht në atë Kryqëzim Hadroj-Gjegjan-Mirditë.

Bashkia e Pukës ka nisur punën për nxjerrjen nga izolimi të fshatrave, ndërsa për rikthimin në normalitet duket se do të jetë e pamundur për shkak të mjeteve të kufizuara dhe financave të pamjaftueshme për përballimin e dëmeve të tilla.

Kryetari i bashkisë së Pukës, Gjon Gjonaj u shpreh se situata e mbrëmshme ishte e paparashikuar dhe intensiteti i reshjeve shkaktoi dëme në infrastrukturë, kanale vaditëse, kulluese, ura dhe shumë vende të rëndësishme që kanë të bëjnë me lëvizjen e qytetarëve.

Ne jemi shpërndarë në të gjitha njësitë administrative dhe po evidentojmë dëmet reale, mundësinë për t’i përballur. Një fat i mirë është se nuk patëm dëmtime nëpër shtëpi dhe njerëz.

Prej 2 ditësh Shqipëria është pushtuar nga moti i keq. Ditën e djeshme u shënuan dhe dy viktima në Malësinë e Madhe, babë e bir të cilët ishin duke udhëtuar me makinë në momentin që mjeti i tyre “i përpi” nga rrjedha e Përroit të Thatë.”

Të fundit

U përfolën se ishin ndarë/Jennifer Lopez e Ben Affleck shfaqen në krahët e njëri-tjetrit

Prej disa ditësh në shtypin rozë u përfol për një ndarje të mundshme midis këngëtares Jennifer Lopez dhe aktorit...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e mundur arrestimi i Leonard Dukës. Ndaj...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Lajme të tjera

Web TV