FOTO/ “Ulur mbi tualetin e artë”, del në ankand skulptura e pazakontë e Putinit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një grup aktivistësh çekë kanë bërë me dije se do të nxjerrin në ankand një skulpturë nudo të presidentit rus Vladimir Putin të ulur në një tualet të artë, ndërkohë që kanë njoftuar se të ardhurat që do të fitohen nga shitja do të përdoren për blerjen e një droni luftarak për Ukrainën.

Skulptura e quajtur “Vrasësit e zhveshur”, e cila shfaq gjithashtu dhe liderin bjellorus Aleksandër Lukashenko u krijua si një kritikë e stilit të jetesës luksoze të Putinit, por ka ndryshuar pamjen disa herë që nga zbulimi i saj në 2021, duke iu përshtatur ngjarjeve aktuale.

FOTO/ 'Vrasësit e zhveshur', del në ankand skulptura nudo e

Skulptura nudo e Vladimir Putin dhe Aleksandër Lukashenkos

Aktivisti dhe autori i konceptit, Otakar van Gemund është frymëzuar nga studimi i kritikut të Kremlinit Aleksey Navalny, i cili tha se në pallatin ku jeton Putini, vetëm furçat e tualetit kushtojnë 15,000 euro. Motivi i furçave të tualetit u bë më vonë një simbol i rezistencës gjatë demonstratave kundër regjimit në Rusi.

Të fundit

Paralajmërimi i ekspertëve: Mos hani kurrë këto katër ushqime

Ndoshta duhet të mendoni dy herë, herën tjetër kur blini diçka nga supermarketi. Ekspertët e sigurisë ushqimore kanë zbuluar katër...

Yjet dhe dashuria/ Pse ju do, sipas shenjave të Horoskopit

A keni menduar ndonjëherë se çfarë ju ka marrë partneri juaj? Përtej kimisë, romancës, dashurisë, tërheqjes që ekzistonte patjetër mes jush, për të qenë bashkë...

Zyrtare/ Kupa e Botës 2030 do të zhvillohet në 6 shtete dhe 3 kontinente

Kupa e Botës 2030 do të jetë thelbësisht e ndryshme nga të gjitha të mëparshmet. Duke përfituar nga festimi i 100-vjetorit të turneut (filloi...

“Nuk ndryshon norma bazë e interesit”/ Sejko: Ekonomia shqiptare ka vijuar të rritet

Guvernatori i Banksës së Shqipërisë, Gent Sejko deklaroi se norma bazë e interesit nuk do të ndryshojë. Gjatë një konference për mediat, Sejko u shpreh...

Sabatini: “Tare ishte një intelektual dhe dominues, Lazio humbi shumë me largimin e tij”

Igli Tare i dha fund aventurës së tij te Lazio verën e kaluar, pas mosmarrëveshjeve të shumta me trajnerin Sarri, teksa presidenti Lotito në...

Lajme të tjera

Web TV