Kafshët në Tokën e Tigrit: Kthimi i Mbretëreshës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Me WWF në Indi shkuam në gjurmët e tigrit. Midis drerit të pushkatuar dhe bovidave gjigante, arna bambuje dhe pemë madhështore.

Xhunglat e Indisë kanë mbetur shtëpia e tij, pavarësisht se territori i tij këtu dhe në pjesën tjetër të Azisë është zvogëluar shumë gjatë shekullit të kaluar. Tigri – kafsha kombëtare e Indisë – vazhdon të banojë në disa zona pyjore të vendit. Regjistrimi i fundit (nga viti 2018) numëroi 2,967, ndërsa vlerësohet të jetë midis 3,726 dhe 5,578 në të gjithë Azinë.

Në vitin e tigrit për zodiakun kinez, 2022, ne shkuam në gjurmët e felidit më të madh në botë pikërisht në Indi, me drejtimin e WWF. Në Focus 362, tani në stendat e gazetave, do të gjeni raportin për tigrin, brenda një speciale të madhe të bërë me WWF: i kushtohet kafshëve që do të shpëtohen, duke filluar me tigrin në Azi dhe duke udhëtuar midis kontinenteve dhe midis specieve të rrezikuara. , nga ariu polar tek bizoni europian, për të kuptuar se cilat janë kërcënimet dhe veprimet mbrojtëse të mbështetura nga WWF. Dhe dokumentari i mësipërm tregon disa momente të udhëtimit dhe takimit të jashtëzakonshëm me tigrat.

ATA DISA MIJËRA, NE 47 MILION

India ka krijuar mbi pesëdhjetë rezerva tigrash deri më sot. Ato kanë lindur që nga viti 1973, viti i fillimit të “Project Tiger”: një program ruajtjeje (i nisur pas futjes së ndalimit të gjuetisë, një aktivitet i praktikuar më parë nga fisnikët indianë si dhe nga gjuetarët anglezë) që synon mbrojtjen e zhdukjes së tigrit të Bengalit. , nëngrupi i gjetur në nënkontinentin Indian. Dhe WWF, në Indi si në vendet e tjera aziatike, punon në disa fronte për të promovuar rimëkëmbjen e tigrit: nga stimuli te veprimet publike, planet e qeverisë dhe marrëveshjet ndërkombëtare për të mbështetur rojet dhe punën gjithëpërfshirëse me komunitetet lokale, për të promovuar njeriun. -bashkekzistenca e tigrave sidomos ne zonat ku popullsia e ketyre felideve eshte rritur

Një pikë themelore, kjo e fundit, duke pasur parasysh se 47 milionë njerëz jetojnë në territoret ku tigri është i pranishëm. “Për këtë arsye, një nga objektivat e së ardhmes është zhvillimi i korridoreve, brezave lidhës ndërmjet zonave të mbrojtura, të cilat duhet të jenë sa më pak të antropizuara, për të lejuar lëvizjen e tigrave dhe për të nxitur zgjerimin në territore të reja, por edhe përzierjen e popullsive. duke shmangur ‘izolimin’ e tyre, shpjegon Nadia Cappai, veterinere e Parkut Kombëtar të Pyllit Casentinesi dhe bashkëpunëtore e WWF Travel and Biosphere Itineraries. 

NGA GJUETIA TEK MBROJTJA

Së bashku me WWF, ne vizituam dy nga rezervatet e tigrave të Indisë. E para është ajo e Kanhas, në shtetin indian të Madhya Pradesh: një nga rezervatet e para të tigrave që u krijua, në 1973, dhe një park kombëtar që nga viti 1955.

Lexo edhe :  Arritën triumfin historik ndaj Argjentinës, lojtarët e Arabisë marrin dhuratën e veçantë

Një pyll me sal (Shorea robusta), një pemë vendase në nënkontinentin Indian, me një bimë të dendur të nëndheshme, të thyer nga rrafshnalta dhe përrenj me bar. Nëse gjuetia dikur praktikohej këtu si diku tjetër (midis 1947 dhe 1951 Maharajkumar i Vizianagram vrau 30 tigra në zonë), sot zona është një destinacion ekoturizmi që është shtëpia e 43 llojeve të gjitarëve dhe mbi 300 llojeve të shpendëve. Dhe ka parë suksesin e disa projekteve të konservimit. Për tigrin, por jo vetëm. “Ky është i vetmi vend ku mund të gjendet një nëngrup i drerit të kënetës: nëngrupi Rucervus duvaucelii branderi, i njohur gjithashtu si “barasinga e tokës së fortë” sepse është përshtatur me kushtet e tokës më të thata dhe më të forta të Indisë qendrore.

Emri vjen nga fjalët indiane bārah-singgā që do të thotë “12 pikë” dhe i referohet shumë pikave të skenës mashkullore”, thotë Nadia Cappai. Ky dre, nga i cili kishin mbetur vetëm disa dhjetëra individë, është i pranishëm sot veçanërisht rreth ligatinave, ku rriten bimët ujore me të cilat ushqehet. Megjithatë, livadhet Kanha janë gjithashtu shtëpia e cervidëve të tjerë, të cilët janë gjahu kryesor i tigrit: chital, dreri me pika me një shtresë karakteristike me pika. “Edhe këtu emri vjen nga fjala hindisht cital, që do të thotë me njolla”, thotë Cappai. Janë mbi 30 mijë të tillë në rezervë. Këtyre i shtohet edhe një lloj i tretë dreri, sambari i madh indian. Dhe prania e artikujve të ndryshëm të gjahut mbështet jo vetëm tigrin, por disa grabitqarë të tjerë, nga çakalli indian te leopardi.

PEMA “KROKODILI”

Chital, sambar, leopardë dhe sigurisht tigrat gjenden gjithashtu në Rezervatin e Tigrave Tadoba-Andhari i cili u krijua në 1993 nga bashkimi i Parkut Kombëtar Tadoba (krijuar në 1955) dhe Sanctuarit të Kafshëve të Egra Andhari. Përveç bambusë që dominon peizazhin, gjejmë dru tik (Tectona grandis), një specie e njohur për drurin e saj rezistent dhe Terminalia elliptica, e njohur si “pema e lëvores së krokodilit” për shkak të pamjes së lëvores së saj që i ngjan lëkurës. i zvarranikëve: nën atë guaskë, brenda, përmban ujë, një rezervë e çmuar në verë për popullatat që jetojnë në pyje.

Në rezervë mund të takoni dholes (të quajtur edhe qen të kuq), kanidë që jetojnë në grupe të mëdha dhe ndajnë territorin me tigrat dhe leopardët, dhe gaurët gjigantë. “Ata janë gjedhët më të mëdhenj: meshkujt, të cilët arrijnë mbi 1500 kg, janë shumë më të mëdhenj se femrat dhe kanë muskuj të fuqishëm.

Ata hanë shumë gjethe, janë gjedhe të përshtatur me pyjet e dendura”, përfundon Nadia Cappai. Për të arritur tek kafshët më të vogla: si fluturat, nga të cilat ka mbi 70 lloje në Tadoba.


Të fundit

110-vjetori i Pavarësisë/ Biden uron Shqipërinë: Do vazhdojmë t’ju mbështesim

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joseph R. Biden Jr., ka uruar 110-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë dhe...

Fierakët rikthejnë Nëntorin 1912, parakalim me kuaj e plis në kokë në qytet

Një grup të rinjsh nga qyteti i Fierit kanë risjellë dhe njëherë në vëmendje nëntorin e vitin 1912. Në këtë ditë feste për gjithë...

Dhunuan nënën e moshuar/ Nusja e mohon: E ka inskenuar për të përfituar banesën

Në studion e emisionit “Me Zemër të Hapur” është trajtuar një rast i rëndë ku një grua e moshuar pretendon se është dhunuar nga...

Shmanget tragjedia/ Fëmija 13-muajsh gëlltit kanabis, shpëton mrekullisht nga mbidoza

Një fëmijë 13-muajsh ka përfunduar në spital pasi kishte gëlltitur kanabis. Ngjarja ka ndodhur në Palermo të Italisë ndërsa bëhet e ditur se vogëlushi...

“Made in Italy”/ Sekuestrohen mijëra veshje ‘false’ prodhuar në fasoneritë shqiptare

Rreth 75 mijë veshje me vlerë 8 milionë euro, prodhuar në Shqipëri, Bullgari e Tunizi janë sekuestruar nga Guardia di Finanza Italiane e Venezias...

Lajme të tjera

Web TV