“Situata po përkeqësohet”, Trump kritikon politikat e Biden

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-presidenti amerikan Donald Trump foli për gjendjen e kufirit SHBA-Meksikë të hënën, më pak se 48 orë para përfundimit të një politike të diskutueshme dëbimi nga ditët e tij si president.

Titulli 42, i cili u mundëson agjentëve kufitarë të largojnë azilkërkuesit pas kontaktit në emër të ngadalësimit të përhapjes së COVID-19 , ishte caktuar të skadonte javën e kaluar, por u zgjat nga një qëndrim administrativ nga Kreu i Gjykatës së Lartë, John Roberts.

“Dy vjet më parë ne kishim kufirin më të fortë dhe më të sigurt në historinë e SHBA. U ndërtuan qindra milje mure, politika ime “Qëndro në Meksikë ” po funksiononte në mënyrë fantastike”, filloi postin e tij ish-presidenti

“Titulli 42 ishte në fuqi dhe efekt të plotë, Patrulla Kufitare po bënte një punë të pabesueshme, të vështirë, por të dedikuar për Kufirin tonë Jugor”. shkroi ai në rrjetin e tij social Social Truth.

“Qëndroni në Meksikë” ishte një politikë kufitare e epokës Trump që u kundërshtua nga të drejtat civile dhe grupet humanitare. Ajo i detyroi emigrantët dhe azilkërkuesit e ligjshëm të prisnin datën e gjykatës së tyre në Meksikë, gjë që shkaktoi kampe të mbushura me krime në anën jugore të kufirit.

Trump përfundoi postimin e tij duke shkruar, “njerëzit nuk po bënin as udhëtimin e gjatë të vështirë përmes Meksikës. Tani kufiri ynë është më i keqi në histori dhe po bëhet edhe më keq.

Të fundit

VIDEO/ Monika Kryemadhi “e djeg” me të rinjtë e Partisë së Lirisë

Monika Kryemadhi ka marrë pjesë dje në një aktivitet me të rinjtë e Partisë së Lirisë. Ajo është mjaft popullore...

170 ditë në protestë/ Kërcënojnë banorët e Bërxullës: Do shkojmë deri në vetëflijim

Në studion e FaxNews ka qenë të ftuar Bihane Basha dhe Dashamir Voci, banorë të Bërxullës,për të diskutuar rreth shqetësimeve që ata kanë në...

Rama jep lajmin e mirë: Nga 20 Prilli pa viza drejt Emirateve të Bashkuara Arabe

Shumë shpejt shqiptarët do të kenë mundësinë të udhëtojnë pa viza në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ka qenë kryeministri Edi Rama ai që e ka...

14 Maji/ Alibeaj mbledh grupin parlamentar, zbardhen emrat e deputetëve në takim

Enkelejd Alibeaj ka mbledhur Kryesinë dhe grupin parlamentar këtë të Hënë. Sipas gazetares së Klan News, takimi do të zhvillohet në zyrat e reja të...

Pranvera mbërrin! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Pranvera po vjen! Në orën 22:24 më 20 mars ndodh ekuinoksi, ngjarja astronomike gjatë së cilës rrezet e diellit janë pingul me boshtin e rrotullimit...

Lajme të tjera

Web TV