“Mbështesim luftën tuaj heroike”, Von der Leyen: BE do qëndrojë gjithmonë krah Ukrainës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen më 2 janar përsëriti mbështetjen e theksuar të Bashkimit Evropian për ukrainasit “për aq kohë sa duhet” për të penguar pushtimin 10-mujor të Rusisë.

Ajo bëri të ditur se e ka pasur telefonatën e parë për këtë vit me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky.

“Unë i kam përcjellë popullit ukrainas mbështetjen time me gjithë zemër dhe urimet më të mira për vitin 2023”, shkroi von der Leyen në Twitter.

“BE qëndron pranë jush për aq kohë sa duhet”, shtoi ajo.

Ajo përmendi gjithashtu “ndihmë të fortë financiare” të vazhdueshme për Ukrainën dhe tha se shpërndarja e një pakete mbështetjeje prej 18 miliardë euro do të fillojë “së shpejti”.

Në një deklaratë pas thirrjes, Zelenskiy tha se Ukraina po priste të merrte këstin e parë më 2023 të ndihmës makrofinanciare të BE-së këtë muaj.

“Ne ndiejmë mbështetje dhe do të fitojmë së bashku”, shkroi ai në Twitter.

Von der Leyen ka bërë vizita të shumta në Kiev që kur dhjetëra mijëra trupa ruse u derdhën përtej kufirit ukrainas nga Rusia dhe Bjellorusia në fund të shkurtit në pushtimin më të madh në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Sulmi ka hasur në mbrojtjen e vendosur ukrainase të territorit të saj dhe sanksione të pashembullta ndërkombëtare ndaj Moskës.

“Ne mbështesim luftën tuaj heroike”, shkroi von der Leyen, duke e përshkruar atë si një “luftë për liri dhe kundër agresionit brutal”.

Ajo tha gjithashtu se përpjekjet humanitare këtë dimër do të përfshijnë “gjeneratorë, llamba, strehimore, [dhe] autobusë shkollorë”.

Von der Leyen tha se mezi pret të takohet sërish me Zelenskyn “në Ukrainë së shpejti”.

Të fundit

E papritur nga produksioni/ Olta dëshiron të lërë shtëpinë e BBV, çfarë pritet të ndodhë

Banorët e Big Brother VIP pritet të japin sot vendimin përfundimtar për shtyrjen e spektaklit, ku do të konfirmojnë...

Manchester City “shkrin” Liverpoolin në Etihad dhe vijon ndjekjen ndaj Arsenalit

Manchester City përmbys dhe bën “poker” ndaj Liverpool, duke ndezur festën në “Etihad Stadium”. Ishte ekipi i Jurgen Klopp ai i cili gjeti rrugën drejt...

“Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës”/ Rama akuza Hagës për gjyqin ndaj Thaçit

Kryeministri Edi Rama i ka dalë sërish në mbrojtje ish Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili del të hënën në gjyq për akuzat...

Tragjike/ Ish-mjeku vret gruan dhe dy fëmijët, më pas i jep fund dhe jetës së tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një ish-mjek italian ka vrarë gruan, dy fëmijët dhe më pas ka kryer vetëvrasje. Ngjarja ndodhi...

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës Selman Stërmasi

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës së futbollit shqiptar Selman Stërmasi, Nezihat Stërmasi. Nezihat ishte një nga mbështetëset më të mëdha të...

Lajme të tjera

Web TV