Polonia i bashkohet Francës dhe Gjermanisë, do dërgojë tanke “leopard” në Ukrainë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti polak Andrzej Duda është shprehur gjatë një takimi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Lviv, se vendi i tij do të dërgojë tanke luftarak e “leopard” për të ndihmuar trupat ukrainase në luftën e tyre për liri.

“Një dërgesë e tankeve Leopard për Ukrainën do të dorëzohet / jepet si pjesë e ndërtimit të një koalicioni ndërkombëtar”, shkroi Duda në një deklaratë në llogarinë e tij zyrtare në Twitter. “Ky vendim është marrë tashmë në Poloni”.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nga ana e tij e përshëndeti vendimin.

“Sot mund të them një fjalë shumë të rëndësishme për mbrojtjen tonë, për shtetin tonë, për ushtrinë tonë, për mbrojtjen e përbashkët të Ukrainës dhe të gjithë Evropës – fjalën “tanke””, tha Zelensky gjatë një konference shtypi në Lviv.

Kjo ndihmë ushtarake e Polonisë vjen pas asaj të deklaruar nga Franca dhe Gjermania. Presidenti Macron ka deklaruar më herët se vendi i tij do të dërgojë automjete të blinduara luftarake në Ukrainë, ndërsa kancelari Scholz është shprehur se Gjermania do të dërgojë sistem Patriot amerikan.

Të fundit

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Putin: Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut

Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut për të garantuar fitoren, tha këtë të shtunë presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur një...

Lajme të tjera

Web TV